Sanakirja
Tekoälykääntäjä
Käännös
Adjektiivit
1.

Määritelmät

Adjektiivi

  1. sellainen, joka liittyy maaliskuuhun, maaliskuussa tapahtuva

Esimerkit

  • Maaliskuinen kissojen mouruaminen on alkavan kevään merkki.

Taivutusmuodot

MonikkomaaliskuisetMonikkomaaliskuiseni
MonikkomaaliskuisesiMonikkomaaliskuisemme
MonikkomaaliskuisenneMonikkomaaliskuisensa
GenetiivimaaliskuisenGenetiivimaaliskuiseni
GenetiivimaaliskuisesiGenetiivimaaliskuisemme
GenetiivimaaliskuisenneGenetiivimaaliskuisensa
Monikon genetiivimaaliskuistenMonikon genetiivimaaliskuisien
Monikon genetiivimaaliskuisteniMonikon genetiivimaaliskuisieni
Monikon genetiivimaaliskuistesiMonikon genetiivimaaliskuisiesi
Monikon genetiivimaaliskuistemmeMonikon genetiivimaaliskuisiemme
Monikon genetiivimaaliskuistenneMonikon genetiivimaaliskuisienne
Monikon genetiivimaaliskuistensaMonikon genetiivimaaliskuisiensa
PartitiivimaaliskuistaPartitiivimaaliskuistani
PartitiivimaaliskuistasiPartitiivimaaliskuistamme
PartitiivimaaliskuistannePartitiivimaaliskuistaan
PartitiivimaaliskuistansaMonikon partitiivimaaliskuisia
Monikon partitiivimaaliskuisianiMonikon partitiivimaaliskuisiasi
Monikon partitiivimaaliskuisiammeMonikon partitiivimaaliskuisianne
Monikon partitiivimaaliskuisiaanMonikon partitiivimaaliskuisiansa
InessiivimaaliskuisessaInessiivimaaliskuisessani
InessiivimaaliskuisessasiInessiivimaaliskuisessamme
InessiivimaaliskuisessanneInessiivimaaliskuisessaan
InessiivimaaliskuisessansaMonikon inessiivimaaliskuisissa
Monikon inessiivimaaliskuisissaniMonikon inessiivimaaliskuisissasi
Monikon inessiivimaaliskuisissammeMonikon inessiivimaaliskuisissanne
Monikon inessiivimaaliskuisissaanMonikon inessiivimaaliskuisissansa
ElatiivimaaliskuisestaElatiivimaaliskuisestani
ElatiivimaaliskuisestasiElatiivimaaliskuisestamme
ElatiivimaaliskuisestanneElatiivimaaliskuisestaan
ElatiivimaaliskuisestansaMonikon elatiivimaaliskuisista
Monikon elatiivimaaliskuisistaniMonikon elatiivimaaliskuisistasi
Monikon elatiivimaaliskuisistammeMonikon elatiivimaaliskuisistanne
Monikon elatiivimaaliskuisistaanMonikon elatiivimaaliskuisistansa
IllatiivimaaliskuiseenIllatiivimaaliskuiseeni
IllatiivimaaliskuiseesiIllatiivimaaliskuiseemme
IllatiivimaaliskuiseenneIllatiivimaaliskuiseensa
Monikon illatiivimaaliskuisiinMonikon illatiivimaaliskuisiini
Monikon illatiivimaaliskuisiisiMonikon illatiivimaaliskuisiimme
Monikon illatiivimaaliskuisiinneMonikon illatiivimaaliskuisiinsa
AdessiivimaaliskuisellaAdessiivimaaliskuisellani
AdessiivimaaliskuisellasiAdessiivimaaliskuisellamme
AdessiivimaaliskuisellanneAdessiivimaaliskuisellaan
AdessiivimaaliskuisellansaMonikon adessiivimaaliskuisilla
Monikon adessiivimaaliskuisillaniMonikon adessiivimaaliskuisillasi
Monikon adessiivimaaliskuisillammeMonikon adessiivimaaliskuisillanne
Monikon adessiivimaaliskuisillaanMonikon adessiivimaaliskuisillansa
AblatiivimaaliskuiseltaAblatiivimaaliskuiseltani
AblatiivimaaliskuiseltasiAblatiivimaaliskuiseltamme
AblatiivimaaliskuiseltanneAblatiivimaaliskuiseltaan
AblatiivimaaliskuiseltansaMonikon ablatiivimaaliskuisilta
Monikon ablatiivimaaliskuisiltaniMonikon ablatiivimaaliskuisiltasi
Monikon ablatiivimaaliskuisiltammeMonikon ablatiivimaaliskuisiltanne
Monikon ablatiivimaaliskuisiltaanMonikon ablatiivimaaliskuisiltansa
AllatiivimaaliskuiselleAllatiivimaaliskuiselleni
AllatiivimaaliskuisellesiAllatiivimaaliskuisellemme
AllatiivimaaliskuisellenneAllatiivimaaliskuiselleen
AllatiivimaaliskuisellensaMonikon allatiivimaaliskuisille
Monikon allatiivimaaliskuisilleniMonikon allatiivimaaliskuisillesi
Monikon allatiivimaaliskuisillemmeMonikon allatiivimaaliskuisillenne
Monikon allatiivimaaliskuisilleenMonikon allatiivimaaliskuisillensa
EssiivimaaliskuisenaEssiivimaaliskuisenani
EssiivimaaliskuisenasiEssiivimaaliskuisenamme
EssiivimaaliskuisenanneEssiivimaaliskuisenaan
EssiivimaaliskuisenansaMonikon essiivimaaliskuisina
Monikon essiivimaaliskuisinaniMonikon essiivimaaliskuisinasi
Monikon essiivimaaliskuisinammeMonikon essiivimaaliskuisinanne
Monikon essiivimaaliskuisinaanMonikon essiivimaaliskuisinansa
TranslatiivimaaliskuiseksiTranslatiivimaaliskuisekseni
TranslatiivimaaliskuiseksesiTranslatiivimaaliskuiseksemme
TranslatiivimaaliskuiseksenneTranslatiivimaaliskuisekseen
TranslatiivimaaliskuiseksensaMonikon translatiivimaaliskuisiksi
Monikon translatiivimaaliskuisikseniMonikon translatiivimaaliskuisiksesi
Monikon translatiivimaaliskuisiksemmeMonikon translatiivimaaliskuisiksenne
Monikon translatiivimaaliskuisikseenMonikon translatiivimaaliskuisiksensa
Monikon instruktiivimaaliskuisinAbessiivimaaliskuisetta
AbessiivimaaliskuisettaniAbessiivimaaliskuisettasi
AbessiivimaaliskuisettammeAbessiivimaaliskuisettanne
AbessiivimaaliskuisettaanAbessiivimaaliskuisettansa
Monikon abessiivimaaliskuisittaMonikon abessiivimaaliskuisittani
Monikon abessiivimaaliskuisittasiMonikon abessiivimaaliskuisittamme
Monikon abessiivimaaliskuisittanneMonikon abessiivimaaliskuisittaan
Monikon abessiivimaaliskuisittansaMonikon komitatiivimaaliskuisine
Monikon komitatiivimaaliskuisineniMonikon komitatiivimaaliskuisinesi
Monikon komitatiivimaaliskuisinemmeMonikon komitatiivimaaliskuisinenne
Monikon komitatiivimaaliskuisineenMonikon komitatiivimaaliskuisinensa
KomparatiivimaaliskuisempiSuperlatiivimaaliskuisin
Monikon akkusatiivimaaliskuisetMonikon akkusatiivimaaliskuiseni
Monikon akkusatiivimaaliskuisesiMonikon akkusatiivimaaliskuisemme
Monikon akkusatiivimaaliskuisenneMonikon akkusatiivimaaliskuisensa
AkkusatiivimaaliskuiseniAkkusatiivimaaliskuisesi
AkkusatiivimaaliskuisemmeAkkusatiivimaaliskuisenne
Akkusatiivimaaliskuisensa

Luokat