| Käännös | |
|---|---|
| Substantiivit | |
| 1. | |
| Monikko | maalaamot | Genetiivi | maalaamon |
| Monikon genetiivi | maalaamojen | Monikon genetiivi | maalaamoiden |
| Monikon genetiivi | maalaamoitten | Partitiivi | maalaamoa |
| Monikon partitiivi | maalaamoja | Monikon partitiivi | maalaamoita |
| Inessiivi | maalaamossa | Monikon inessiivi | maalaamoissa |
| Elatiivi | maalaamosta | Monikon elatiivi | maalaamoista |
| Illatiivi | maalaamoon | Monikon illatiivi | maalaamoihin |
| Adessiivi | maalaamolla | Monikon adessiivi | maalaamoilla |
| Ablatiivi | maalaamolta | Monikon ablatiivi | maalaamoilta |
| Allatiivi | maalaamolle | Monikon allatiivi | maalaamoille |
| Essiivi | maalaamona | Monikon essiivi | maalaamoina |
| Translatiivi | maalaamoksi | Monikon translatiivi | maalaamoiksi |
| Monikon instruktiivi | maalaamoin | Abessiivi | maalaamotta |
| Monikon abessiivi | maalaamoitta | Monikon akkusatiivi | maalaamot |