| Käännös | |
|---|---|
| Substantiivit | |
| 1. | |
| Monikko | ideoinnit | Genetiivi | ideoinnin |
| Monikon genetiivi | ideointien | Partitiivi | ideointia |
| Monikon partitiivi | ideointeja | Inessiivi | ideoinnissa |
| Monikon inessiivi | ideoinneissa | Elatiivi | ideoinnista |
| Monikon elatiivi | ideoinneista | Illatiivi | ideointiin |
| Monikon illatiivi | ideointeihin | Adessiivi | ideoinnilla |
| Monikon adessiivi | ideoinneilla | Ablatiivi | ideoinnilta |
| Monikon ablatiivi | ideoinneilta | Allatiivi | ideoinnille |
| Monikon allatiivi | ideoinneille | Essiivi | ideointina |
| Monikon essiivi | ideointeina | Translatiivi | ideoinniksi |
| Monikon translatiivi | ideoinneiksi | Monikon instruktiivi | ideoinnein |
| Abessiivi | ideoinnitta | Monikon abessiivi | ideoinneitta |
| Monikon akkusatiivi | ideoinnit |