| Käännös | |
|---|---|
| Substantiivit | |
| 1. | |
| Monikko | araliat | Genetiivi | aralian |
| Monikon genetiivi | aralioiden | Monikon genetiivi | aralioitten |
| Partitiivi | araliaa | Monikon partitiivi | aralioita |
| Inessiivi | araliassa | Monikon inessiivi | aralioissa |
| Elatiivi | araliasta | Monikon elatiivi | aralioista |
| Illatiivi | araliaan | Monikon illatiivi | aralioihin |
| Adessiivi | aralialla | Monikon adessiivi | aralioilla |
| Ablatiivi | aralialta | Monikon ablatiivi | aralioilta |
| Allatiivi | aralialle | Monikon allatiivi | aralioille |
| Essiivi | araliana | Monikon essiivi | aralioina |
| Translatiivi | araliaksi | Monikon translatiivi | aralioiksi |
| Monikon instruktiivi | aralioin | Abessiivi | araliatta |
| Monikon abessiivi | aralioitta | Monikon akkusatiivi | araliat |