| Käännös | |
|---|---|
| Substantiivit | |
| 1. | |
| Monikko | appelsiininkuoret | Genetiivi | appelsiininkuoren |
| Monikon genetiivi | appelsiininkuorten | Monikon genetiivi | appelsiininkuorien |
| Partitiivi | appelsiininkuorta | Monikon partitiivi | appelsiininkuoria |
| Inessiivi | appelsiininkuoressa | Monikon inessiivi | appelsiininkuorissa |
| Elatiivi | appelsiininkuoresta | Monikon elatiivi | appelsiininkuorista |
| Illatiivi | appelsiininkuoreen | Monikon illatiivi | appelsiininkuoriin |
| Adessiivi | appelsiininkuorella | Monikon adessiivi | appelsiininkuorilla |
| Ablatiivi | appelsiininkuorelta | Monikon ablatiivi | appelsiininkuorilta |
| Allatiivi | appelsiininkuorelle | Monikon allatiivi | appelsiininkuorille |
| Essiivi | appelsiininkuorena | Monikon essiivi | appelsiininkuorina |
| Translatiivi | appelsiininkuoreksi | Monikon translatiivi | appelsiininkuoriksi |
| Monikon instruktiivi | appelsiininkuorin | Abessiivi | appelsiininkuoretta |
| Monikon abessiivi | appelsiininkuoritta | Monikon akkusatiivi | appelsiininkuoret |