| Käännös | |
|---|---|
| Substantiivit | |
| 1. | |
| Monikko | aniitit | Genetiivi | aniitin |
| Monikon genetiivi | aniittien | Partitiivi | aniittia |
| Monikon partitiivi | aniitteja | Inessiivi | aniitissa |
| Monikon inessiivi | aniiteissa | Elatiivi | aniitista |
| Monikon elatiivi | aniiteista | Illatiivi | aniittiin |
| Monikon illatiivi | aniitteihin | Adessiivi | aniitilla |
| Monikon adessiivi | aniiteilla | Ablatiivi | aniitilta |
| Monikon ablatiivi | aniiteilta | Allatiivi | aniitille |
| Monikon allatiivi | aniiteille | Essiivi | aniittina |
| Monikon essiivi | aniitteina | Translatiivi | aniitiksi |
| Monikon translatiivi | aniiteiksi | Monikon instruktiivi | aniitein |
| Abessiivi | aniititta | Monikon abessiivi | aniiteitta |
| Monikon akkusatiivi | aniitit |