| Käännös | Konteksti | |
|---|---|---|
| Substantiivit | ||
| 1. | lääketiede | |
| Monikko | anamneesit | Genetiivi | anamneesin |
| Monikon genetiivi | anamneesien | Partitiivi | anamneesia |
| Monikon partitiivi | anamneeseja | Inessiivi | anamneesissa |
| Monikon inessiivi | anamneeseissa | Elatiivi | anamneesista |
| Monikon elatiivi | anamneeseista | Illatiivi | anamneesiin |
| Monikon illatiivi | anamneeseihin | Adessiivi | anamneesilla |
| Monikon adessiivi | anamneeseilla | Ablatiivi | anamneesilta |
| Monikon ablatiivi | anamneeseilta | Allatiivi | anamneesille |
| Monikon allatiivi | anamneeseille | Essiivi | anamneesina |
| Monikon essiivi | anamneeseina | Translatiivi | anamneesiksi |
| Monikon translatiivi | anamneeseiksi | Monikon instruktiivi | anamneesein |
| Abessiivi | anamneesitta | Monikon abessiivi | anamneeseitta |
| Monikon akkusatiivi | anamneesit |