| Käännös | |
|---|---|
| 1. | subordinado {m} |
| 2. | subordinada {f} |
| Monikko | alisteiset | Monikko | alisteiseni |
| Monikko | alisteisesi | Monikko | alisteisemme |
| Monikko | alisteisenne | Monikko | alisteisensa |
| Genetiivi | alisteisen | Genetiivi | alisteiseni |
| Genetiivi | alisteisesi | Genetiivi | alisteisemme |
| Genetiivi | alisteisenne | Genetiivi | alisteisensa |
| Monikon genetiivi | alisteisten | Monikon genetiivi | alisteisien |
| Monikon genetiivi | alisteisteni | Monikon genetiivi | alisteisieni |
| Monikon genetiivi | alisteistesi | Monikon genetiivi | alisteisiesi |
| Monikon genetiivi | alisteistemme | Monikon genetiivi | alisteisiemme |
| Monikon genetiivi | alisteistenne | Monikon genetiivi | alisteisienne |
| Monikon genetiivi | alisteistensa | Monikon genetiivi | alisteisiensa |
| Partitiivi | alisteista | Partitiivi | alisteistani |
| Partitiivi | alisteistasi | Partitiivi | alisteistamme |
| Partitiivi | alisteistanne | Partitiivi | alisteistaan |
| Partitiivi | alisteistansa | Monikon partitiivi | alisteisia |
| Monikon partitiivi | alisteisiani | Monikon partitiivi | alisteisiasi |
| Monikon partitiivi | alisteisiamme | Monikon partitiivi | alisteisianne |
| Monikon partitiivi | alisteisiaan | Monikon partitiivi | alisteisiansa |
| Inessiivi | alisteisessa | Inessiivi | alisteisessani |
| Inessiivi | alisteisessasi | Inessiivi | alisteisessamme |
| Inessiivi | alisteisessanne | Inessiivi | alisteisessaan |
| Inessiivi | alisteisessansa | Monikon inessiivi | alisteisissa |
| Monikon inessiivi | alisteisissani | Monikon inessiivi | alisteisissasi |
| Monikon inessiivi | alisteisissamme | Monikon inessiivi | alisteisissanne |
| Monikon inessiivi | alisteisissaan | Monikon inessiivi | alisteisissansa |
| Elatiivi | alisteisesta | Elatiivi | alisteisestani |
| Elatiivi | alisteisestasi | Elatiivi | alisteisestamme |
| Elatiivi | alisteisestanne | Elatiivi | alisteisestaan |
| Elatiivi | alisteisestansa | Monikon elatiivi | alisteisista |
| Monikon elatiivi | alisteisistani | Monikon elatiivi | alisteisistasi |
| Monikon elatiivi | alisteisistamme | Monikon elatiivi | alisteisistanne |
| Monikon elatiivi | alisteisistaan | Monikon elatiivi | alisteisistansa |
| Illatiivi | alisteiseen | Illatiivi | alisteiseeni |
| Illatiivi | alisteiseesi | Illatiivi | alisteiseemme |
| Illatiivi | alisteiseenne | Illatiivi | alisteiseensa |
| Monikon illatiivi | alisteisiin | Monikon illatiivi | alisteisiini |
| Monikon illatiivi | alisteisiisi | Monikon illatiivi | alisteisiimme |
| Monikon illatiivi | alisteisiinne | Monikon illatiivi | alisteisiinsa |
| Adessiivi | alisteisella | Adessiivi | alisteisellani |
| Adessiivi | alisteisellasi | Adessiivi | alisteisellamme |
| Adessiivi | alisteisellanne | Adessiivi | alisteisellaan |
| Adessiivi | alisteisellansa | Monikon adessiivi | alisteisilla |
| Monikon adessiivi | alisteisillani | Monikon adessiivi | alisteisillasi |
| Monikon adessiivi | alisteisillamme | Monikon adessiivi | alisteisillanne |
| Monikon adessiivi | alisteisillaan | Monikon adessiivi | alisteisillansa |
| Ablatiivi | alisteiselta | Ablatiivi | alisteiseltani |
| Ablatiivi | alisteiseltasi | Ablatiivi | alisteiseltamme |
| Ablatiivi | alisteiseltanne | Ablatiivi | alisteiseltaan |
| Ablatiivi | alisteiseltansa | Monikon ablatiivi | alisteisilta |
| Monikon ablatiivi | alisteisiltani | Monikon ablatiivi | alisteisiltasi |
| Monikon ablatiivi | alisteisiltamme | Monikon ablatiivi | alisteisiltanne |
| Monikon ablatiivi | alisteisiltaan | Monikon ablatiivi | alisteisiltansa |
| Allatiivi | alisteiselle | Allatiivi | alisteiselleni |
| Allatiivi | alisteisellesi | Allatiivi | alisteisellemme |
| Allatiivi | alisteisellenne | Allatiivi | alisteiselleen |
| Allatiivi | alisteisellensa | Monikon allatiivi | alisteisille |
| Monikon allatiivi | alisteisilleni | Monikon allatiivi | alisteisillesi |
| Monikon allatiivi | alisteisillemme | Monikon allatiivi | alisteisillenne |
| Monikon allatiivi | alisteisilleen | Monikon allatiivi | alisteisillensa |
| Essiivi | alisteisena | Essiivi | alisteisenani |
| Essiivi | alisteisenasi | Essiivi | alisteisenamme |
| Essiivi | alisteisenanne | Essiivi | alisteisenaan |
| Essiivi | alisteisenansa | Monikon essiivi | alisteisina |
| Monikon essiivi | alisteisinani | Monikon essiivi | alisteisinasi |
| Monikon essiivi | alisteisinamme | Monikon essiivi | alisteisinanne |
| Monikon essiivi | alisteisinaan | Monikon essiivi | alisteisinansa |
| Translatiivi | alisteiseksi | Translatiivi | alisteisekseni |
| Translatiivi | alisteiseksesi | Translatiivi | alisteiseksemme |
| Translatiivi | alisteiseksenne | Translatiivi | alisteisekseen |
| Translatiivi | alisteiseksensa | Monikon translatiivi | alisteisiksi |
| Monikon translatiivi | alisteisikseni | Monikon translatiivi | alisteisiksesi |
| Monikon translatiivi | alisteisiksemme | Monikon translatiivi | alisteisiksenne |
| Monikon translatiivi | alisteisikseen | Monikon translatiivi | alisteisiksensa |
| Monikon instruktiivi | alisteisin | Abessiivi | alisteisetta |
| Abessiivi | alisteisettani | Abessiivi | alisteisettasi |
| Abessiivi | alisteisettamme | Abessiivi | alisteisettanne |
| Abessiivi | alisteisettaan | Abessiivi | alisteisettansa |
| Monikon abessiivi | alisteisitta | Monikon abessiivi | alisteisittani |
| Monikon abessiivi | alisteisittasi | Monikon abessiivi | alisteisittamme |
| Monikon abessiivi | alisteisittanne | Monikon abessiivi | alisteisittaan |
| Monikon abessiivi | alisteisittansa | Monikon komitatiivi | alisteisine |
| Monikon komitatiivi | alisteisineni | Monikon komitatiivi | alisteisinesi |
| Monikon komitatiivi | alisteisinemme | Monikon komitatiivi | alisteisinenne |
| Monikon komitatiivi | alisteisineen | Monikon komitatiivi | alisteisinensa |
| Monikon akkusatiivi | alisteiset | Monikon akkusatiivi | alisteiseni |
| Monikon akkusatiivi | alisteisesi | Monikon akkusatiivi | alisteisemme |
| Monikon akkusatiivi | alisteisenne | Monikon akkusatiivi | alisteisensa |
| Akkusatiivi | alisteiseni | Akkusatiivi | alisteisesi |
| Akkusatiivi | alisteisemme | Akkusatiivi | alisteisenne |
| Akkusatiivi | alisteisensa |