Sanakirja
Tekoälykääntäjä
Käännös
Adjektiivit
1.

Taivutusmuodot

MonikkoaliohjautuvatMonikkoaliohjautuvani
MonikkoaliohjautuvasiMonikkoaliohjautuvamme
MonikkoaliohjautuvanneMonikkoaliohjautuvansa
GenetiivialiohjautuvanGenetiivialiohjautuvani
GenetiivialiohjautuvasiGenetiivialiohjautuvamme
GenetiivialiohjautuvanneGenetiivialiohjautuvansa
Monikon genetiivialiohjautuvienMonikon genetiivialiohjautuvieni
Monikon genetiivialiohjautuviesiMonikon genetiivialiohjautuviemme
Monikon genetiivialiohjautuvienneMonikon genetiivialiohjautuviensa
PartitiivialiohjautuvaaPartitiivialiohjautuvaani
PartitiivialiohjautuvaasiPartitiivialiohjautuvaamme
PartitiivialiohjautuvaannePartitiivialiohjautuvaansa
Monikon partitiivialiohjautuviaMonikon partitiivialiohjautuviani
Monikon partitiivialiohjautuviasiMonikon partitiivialiohjautuviamme
Monikon partitiivialiohjautuvianneMonikon partitiivialiohjautuviaan
Monikon partitiivialiohjautuviansaInessiivialiohjautuvassa
InessiivialiohjautuvassaniInessiivialiohjautuvassasi
InessiivialiohjautuvassammeInessiivialiohjautuvassanne
InessiivialiohjautuvassaanInessiivialiohjautuvassansa
Monikon inessiivialiohjautuvissaMonikon inessiivialiohjautuvissani
Monikon inessiivialiohjautuvissasiMonikon inessiivialiohjautuvissamme
Monikon inessiivialiohjautuvissanneMonikon inessiivialiohjautuvissaan
Monikon inessiivialiohjautuvissansaElatiivialiohjautuvasta
ElatiivialiohjautuvastaniElatiivialiohjautuvastasi
ElatiivialiohjautuvastammeElatiivialiohjautuvastanne
ElatiivialiohjautuvastaanElatiivialiohjautuvastansa
Monikon elatiivialiohjautuvistaMonikon elatiivialiohjautuvistani
Monikon elatiivialiohjautuvistasiMonikon elatiivialiohjautuvistamme
Monikon elatiivialiohjautuvistanneMonikon elatiivialiohjautuvistaan
Monikon elatiivialiohjautuvistansaIllatiivialiohjautuvaan
IllatiivialiohjautuvaaniIllatiivialiohjautuvaasi
IllatiivialiohjautuvaammeIllatiivialiohjautuvaanne
IllatiivialiohjautuvaansaMonikon illatiivialiohjautuviin
Monikon illatiivialiohjautuviiniMonikon illatiivialiohjautuviisi
Monikon illatiivialiohjautuviimmeMonikon illatiivialiohjautuviinne
Monikon illatiivialiohjautuviinsaAdessiivialiohjautuvalla
AdessiivialiohjautuvallaniAdessiivialiohjautuvallasi
AdessiivialiohjautuvallammeAdessiivialiohjautuvallanne
AdessiivialiohjautuvallaanAdessiivialiohjautuvallansa
Monikon adessiivialiohjautuvillaMonikon adessiivialiohjautuvillani
Monikon adessiivialiohjautuvillasiMonikon adessiivialiohjautuvillamme
Monikon adessiivialiohjautuvillanneMonikon adessiivialiohjautuvillaan
Monikon adessiivialiohjautuvillansaAblatiivialiohjautuvalta
AblatiivialiohjautuvaltaniAblatiivialiohjautuvaltasi
AblatiivialiohjautuvaltammeAblatiivialiohjautuvaltanne
AblatiivialiohjautuvaltaanAblatiivialiohjautuvaltansa
Monikon ablatiivialiohjautuviltaMonikon ablatiivialiohjautuviltani
Monikon ablatiivialiohjautuviltasiMonikon ablatiivialiohjautuviltamme
Monikon ablatiivialiohjautuviltanneMonikon ablatiivialiohjautuviltaan
Monikon ablatiivialiohjautuviltansaAllatiivialiohjautuvalle
AllatiivialiohjautuvalleniAllatiivialiohjautuvallesi
AllatiivialiohjautuvallemmeAllatiivialiohjautuvallenne
AllatiivialiohjautuvalleenAllatiivialiohjautuvallensa
Monikon allatiivialiohjautuvilleMonikon allatiivialiohjautuvilleni
Monikon allatiivialiohjautuvillesiMonikon allatiivialiohjautuvillemme
Monikon allatiivialiohjautuvillenneMonikon allatiivialiohjautuvilleen
Monikon allatiivialiohjautuvillensaEssiivialiohjautuvana
EssiivialiohjautuvananiEssiivialiohjautuvanasi
EssiivialiohjautuvanammeEssiivialiohjautuvananne
EssiivialiohjautuvanaanEssiivialiohjautuvanansa
Monikon essiivialiohjautuvinaMonikon essiivialiohjautuvinani
Monikon essiivialiohjautuvinasiMonikon essiivialiohjautuvinamme
Monikon essiivialiohjautuvinanneMonikon essiivialiohjautuvinaan
Monikon essiivialiohjautuvinansaTranslatiivialiohjautuvaksi
TranslatiivialiohjautuvakseniTranslatiivialiohjautuvaksesi
TranslatiivialiohjautuvaksemmeTranslatiivialiohjautuvaksenne
TranslatiivialiohjautuvakseenTranslatiivialiohjautuvaksensa
Monikon translatiivialiohjautuviksiMonikon translatiivialiohjautuvikseni
Monikon translatiivialiohjautuviksesiMonikon translatiivialiohjautuviksemme
Monikon translatiivialiohjautuviksenneMonikon translatiivialiohjautuvikseen
Monikon translatiivialiohjautuviksensaMonikon instruktiivialiohjautuvin
AbessiivialiohjautuvattaAbessiivialiohjautuvattani
AbessiivialiohjautuvattasiAbessiivialiohjautuvattamme
AbessiivialiohjautuvattanneAbessiivialiohjautuvattaan
AbessiivialiohjautuvattansaMonikon abessiivialiohjautuvitta
Monikon abessiivialiohjautuvittaniMonikon abessiivialiohjautuvittasi
Monikon abessiivialiohjautuvittammeMonikon abessiivialiohjautuvittanne
Monikon abessiivialiohjautuvittaanMonikon abessiivialiohjautuvittansa
Monikon komitatiivialiohjautuvineMonikon komitatiivialiohjautuvineni
Monikon komitatiivialiohjautuvinesiMonikon komitatiivialiohjautuvinemme
Monikon komitatiivialiohjautuvinenneMonikon komitatiivialiohjautuvineen
Monikon komitatiivialiohjautuvinensaKomparatiivialiohjautuvampi
SuperlatiivialiohjautuvinMonikon akkusatiivialiohjautuvat
Monikon akkusatiivialiohjautuvaniMonikon akkusatiivialiohjautuvasi
Monikon akkusatiivialiohjautuvammeMonikon akkusatiivialiohjautuvanne
Monikon akkusatiivialiohjautuvansaAkkusatiivialiohjautuvani
AkkusatiivialiohjautuvasiAkkusatiivialiohjautuvamme
AkkusatiivialiohjautuvanneAkkusatiivialiohjautuvansa

Luokat