| Käännös | Ääninäyte | |
|---|---|---|
| Substantiivit | ||
| 1. | ||
| Monikko | akseptaukset | Genetiivi | akseptauksen |
| Monikon genetiivi | akseptausten | Monikon genetiivi | akseptauksien |
| Partitiivi | akseptausta | Monikon partitiivi | akseptauksia |
| Inessiivi | akseptauksessa | Monikon inessiivi | akseptauksissa |
| Elatiivi | akseptauksesta | Monikon elatiivi | akseptauksista |
| Illatiivi | akseptaukseen | Monikon illatiivi | akseptauksiin |
| Adessiivi | akseptauksella | Monikon adessiivi | akseptauksilla |
| Ablatiivi | akseptaukselta | Monikon ablatiivi | akseptauksilta |
| Allatiivi | akseptaukselle | Monikon allatiivi | akseptauksille |
| Essiivi | akseptauksena | Monikon essiivi | akseptauksina |
| Translatiivi | akseptaukseksi | Monikon translatiivi | akseptauksiksi |
| Monikon instruktiivi | akseptauksin | Abessiivi | akseptauksetta |
| Monikon abessiivi | akseptauksitta | Monikon akkusatiivi | akseptaukset |