| Käännös | |
|---|---|
| Substantiivit | |
| 1. | |
| 2. | |
| Monikko | akseptantit | Genetiivi | akseptantin |
| Monikon genetiivi | akseptanttien | Partitiivi | akseptanttia |
| Monikon partitiivi | akseptantteja | Inessiivi | akseptantissa |
| Monikon inessiivi | akseptanteissa | Elatiivi | akseptantista |
| Monikon elatiivi | akseptanteista | Illatiivi | akseptanttiin |
| Monikon illatiivi | akseptantteihin | Adessiivi | akseptantilla |
| Monikon adessiivi | akseptanteilla | Ablatiivi | akseptantilta |
| Monikon ablatiivi | akseptanteilta | Allatiivi | akseptantille |
| Monikon allatiivi | akseptanteille | Essiivi | akseptanttina |
| Monikon essiivi | akseptantteina | Translatiivi | akseptantiksi |
| Monikon translatiivi | akseptanteiksi | Monikon instruktiivi | akseptantein |
| Abessiivi | akseptantitta | Monikon abessiivi | akseptanteitta |
| Monikon akkusatiivi | akseptantit |