| Käännös | Ääninäyte | |
|---|---|---|
| Substantiivit | ||
| 1. | ||
| Monikko | akklimatisoinnit | Genetiivi | akklimatisoinnin |
| Monikon genetiivi | akklimatisointien | Partitiivi | akklimatisointia |
| Monikon partitiivi | akklimatisointeja | Inessiivi | akklimatisoinnissa |
| Monikon inessiivi | akklimatisoinneissa | Elatiivi | akklimatisoinnista |
| Monikon elatiivi | akklimatisoinneista | Illatiivi | akklimatisointiin |
| Monikon illatiivi | akklimatisointeihin | Adessiivi | akklimatisoinnilla |
| Monikon adessiivi | akklimatisoinneilla | Ablatiivi | akklimatisoinnilta |
| Monikon ablatiivi | akklimatisoinneilta | Allatiivi | akklimatisoinnille |
| Monikon allatiivi | akklimatisoinneille | Essiivi | akklimatisointina |
| Monikon essiivi | akklimatisointeina | Translatiivi | akklimatisoinniksi |
| Monikon translatiivi | akklimatisoinneiksi | Monikon instruktiivi | akklimatisoinnein |
| Abessiivi | akklimatisoinnitta | Monikon abessiivi | akklimatisoinneitta |
| Monikon akkusatiivi | akklimatisoinnit |