| Käännös | Konteksti | Ääninäyte | |
|---|---|---|---|
| Adjektiivit | |||
| 1. | puhekieli | ||
| Monikko | akalliset | Monikko | akalliseni |
| Monikko | akallisesi | Monikko | akallisemme |
| Monikko | akallisenne | Monikko | akallisensa |
| Genetiivi | akallisen | Genetiivi | akalliseni |
| Genetiivi | akallisesi | Genetiivi | akallisemme |
| Genetiivi | akallisenne | Genetiivi | akallisensa |
| Monikon genetiivi | akallisten | Monikon genetiivi | akallisien |
| Monikon genetiivi | akallisteni | Monikon genetiivi | akallisieni |
| Monikon genetiivi | akallistesi | Monikon genetiivi | akallisiesi |
| Monikon genetiivi | akallistemme | Monikon genetiivi | akallisiemme |
| Monikon genetiivi | akallistenne | Monikon genetiivi | akallisienne |
| Monikon genetiivi | akallistensa | Monikon genetiivi | akallisiensa |
| Partitiivi | akallista | Partitiivi | akallistani |
| Partitiivi | akallistasi | Partitiivi | akallistamme |
| Partitiivi | akallistanne | Partitiivi | akallistaan |
| Partitiivi | akallistansa | Monikon partitiivi | akallisia |
| Monikon partitiivi | akallisiani | Monikon partitiivi | akallisiasi |
| Monikon partitiivi | akallisiamme | Monikon partitiivi | akallisianne |
| Monikon partitiivi | akallisiaan | Monikon partitiivi | akallisiansa |
| Inessiivi | akallisessa | Inessiivi | akallisessani |
| Inessiivi | akallisessasi | Inessiivi | akallisessamme |
| Inessiivi | akallisessanne | Inessiivi | akallisessaan |
| Inessiivi | akallisessansa | Monikon inessiivi | akallisissa |
| Monikon inessiivi | akallisissani | Monikon inessiivi | akallisissasi |
| Monikon inessiivi | akallisissamme | Monikon inessiivi | akallisissanne |
| Monikon inessiivi | akallisissaan | Monikon inessiivi | akallisissansa |
| Elatiivi | akallisesta | Elatiivi | akallisestani |
| Elatiivi | akallisestasi | Elatiivi | akallisestamme |
| Elatiivi | akallisestanne | Elatiivi | akallisestaan |
| Elatiivi | akallisestansa | Monikon elatiivi | akallisista |
| Monikon elatiivi | akallisistani | Monikon elatiivi | akallisistasi |
| Monikon elatiivi | akallisistamme | Monikon elatiivi | akallisistanne |
| Monikon elatiivi | akallisistaan | Monikon elatiivi | akallisistansa |
| Illatiivi | akalliseen | Illatiivi | akalliseeni |
| Illatiivi | akalliseesi | Illatiivi | akalliseemme |
| Illatiivi | akalliseenne | Illatiivi | akalliseensa |
| Monikon illatiivi | akallisiin | Monikon illatiivi | akallisiini |
| Monikon illatiivi | akallisiisi | Monikon illatiivi | akallisiimme |
| Monikon illatiivi | akallisiinne | Monikon illatiivi | akallisiinsa |
| Adessiivi | akallisella | Adessiivi | akallisellani |
| Adessiivi | akallisellasi | Adessiivi | akallisellamme |
| Adessiivi | akallisellanne | Adessiivi | akallisellaan |
| Adessiivi | akallisellansa | Monikon adessiivi | akallisilla |
| Monikon adessiivi | akallisillani | Monikon adessiivi | akallisillasi |
| Monikon adessiivi | akallisillamme | Monikon adessiivi | akallisillanne |
| Monikon adessiivi | akallisillaan | Monikon adessiivi | akallisillansa |
| Ablatiivi | akalliselta | Ablatiivi | akalliseltani |
| Ablatiivi | akalliseltasi | Ablatiivi | akalliseltamme |
| Ablatiivi | akalliseltanne | Ablatiivi | akalliseltaan |
| Ablatiivi | akalliseltansa | Monikon ablatiivi | akallisilta |
| Monikon ablatiivi | akallisiltani | Monikon ablatiivi | akallisiltasi |
| Monikon ablatiivi | akallisiltamme | Monikon ablatiivi | akallisiltanne |
| Monikon ablatiivi | akallisiltaan | Monikon ablatiivi | akallisiltansa |
| Allatiivi | akalliselle | Allatiivi | akalliselleni |
| Allatiivi | akallisellesi | Allatiivi | akallisellemme |
| Allatiivi | akallisellenne | Allatiivi | akalliselleen |
| Allatiivi | akallisellensa | Monikon allatiivi | akallisille |
| Monikon allatiivi | akallisilleni | Monikon allatiivi | akallisillesi |
| Monikon allatiivi | akallisillemme | Monikon allatiivi | akallisillenne |
| Monikon allatiivi | akallisilleen | Monikon allatiivi | akallisillensa |
| Essiivi | akallisena | Essiivi | akallisenani |
| Essiivi | akallisenasi | Essiivi | akallisenamme |
| Essiivi | akallisenanne | Essiivi | akallisenaan |
| Essiivi | akallisenansa | Monikon essiivi | akallisina |
| Monikon essiivi | akallisinani | Monikon essiivi | akallisinasi |
| Monikon essiivi | akallisinamme | Monikon essiivi | akallisinanne |
| Monikon essiivi | akallisinaan | Monikon essiivi | akallisinansa |
| Translatiivi | akalliseksi | Translatiivi | akallisekseni |
| Translatiivi | akalliseksesi | Translatiivi | akalliseksemme |
| Translatiivi | akalliseksenne | Translatiivi | akallisekseen |
| Translatiivi | akalliseksensa | Monikon translatiivi | akallisiksi |
| Monikon translatiivi | akallisikseni | Monikon translatiivi | akallisiksesi |
| Monikon translatiivi | akallisiksemme | Monikon translatiivi | akallisiksenne |
| Monikon translatiivi | akallisikseen | Monikon translatiivi | akallisiksensa |
| Monikon instruktiivi | akallisin | Abessiivi | akallisetta |
| Abessiivi | akallisettani | Abessiivi | akallisettasi |
| Abessiivi | akallisettamme | Abessiivi | akallisettanne |
| Abessiivi | akallisettaan | Abessiivi | akallisettansa |
| Monikon abessiivi | akallisitta | Monikon abessiivi | akallisittani |
| Monikon abessiivi | akallisittasi | Monikon abessiivi | akallisittamme |
| Monikon abessiivi | akallisittanne | Monikon abessiivi | akallisittaan |
| Monikon abessiivi | akallisittansa | Monikon komitatiivi | akallisine |
| Monikon komitatiivi | akallisineni | Monikon komitatiivi | akallisinesi |
| Monikon komitatiivi | akallisinemme | Monikon komitatiivi | akallisinenne |
| Monikon komitatiivi | akallisineen | Monikon komitatiivi | akallisinensa |
| Monikon akkusatiivi | akalliset | Monikon akkusatiivi | akalliseni |
| Monikon akkusatiivi | akallisesi | Monikon akkusatiivi | akallisemme |
| Monikon akkusatiivi | akallisenne | Monikon akkusatiivi | akallisensa |
| Akkusatiivi | akalliseni | Akkusatiivi | akallisesi |
| Akkusatiivi | akallisemme | Akkusatiivi | akallisenne |
| Akkusatiivi | akallisensa |