Sanakirja
Tekoälykääntäjä
KäännösKontekstiÄäninäyte
Adjektiivit
1.puhekieli
  • ÄäntäminenUS

Taivutusmuodot

MonikkoakallisetMonikkoakalliseni
MonikkoakallisesiMonikkoakallisemme
MonikkoakallisenneMonikkoakallisensa
GenetiiviakallisenGenetiiviakalliseni
GenetiiviakallisesiGenetiiviakallisemme
GenetiiviakallisenneGenetiiviakallisensa
Monikon genetiiviakallistenMonikon genetiiviakallisien
Monikon genetiiviakallisteniMonikon genetiiviakallisieni
Monikon genetiiviakallistesiMonikon genetiiviakallisiesi
Monikon genetiiviakallistemmeMonikon genetiiviakallisiemme
Monikon genetiiviakallistenneMonikon genetiiviakallisienne
Monikon genetiiviakallistensaMonikon genetiiviakallisiensa
PartitiiviakallistaPartitiiviakallistani
PartitiiviakallistasiPartitiiviakallistamme
PartitiiviakallistannePartitiiviakallistaan
PartitiiviakallistansaMonikon partitiiviakallisia
Monikon partitiiviakallisianiMonikon partitiiviakallisiasi
Monikon partitiiviakallisiammeMonikon partitiiviakallisianne
Monikon partitiiviakallisiaanMonikon partitiiviakallisiansa
InessiiviakallisessaInessiiviakallisessani
InessiiviakallisessasiInessiiviakallisessamme
InessiiviakallisessanneInessiiviakallisessaan
InessiiviakallisessansaMonikon inessiiviakallisissa
Monikon inessiiviakallisissaniMonikon inessiiviakallisissasi
Monikon inessiiviakallisissammeMonikon inessiiviakallisissanne
Monikon inessiiviakallisissaanMonikon inessiiviakallisissansa
ElatiiviakallisestaElatiiviakallisestani
ElatiiviakallisestasiElatiiviakallisestamme
ElatiiviakallisestanneElatiiviakallisestaan
ElatiiviakallisestansaMonikon elatiiviakallisista
Monikon elatiiviakallisistaniMonikon elatiiviakallisistasi
Monikon elatiiviakallisistammeMonikon elatiiviakallisistanne
Monikon elatiiviakallisistaanMonikon elatiiviakallisistansa
IllatiiviakalliseenIllatiiviakalliseeni
IllatiiviakalliseesiIllatiiviakalliseemme
IllatiiviakalliseenneIllatiiviakalliseensa
Monikon illatiiviakallisiinMonikon illatiiviakallisiini
Monikon illatiiviakallisiisiMonikon illatiiviakallisiimme
Monikon illatiiviakallisiinneMonikon illatiiviakallisiinsa
AdessiiviakallisellaAdessiiviakallisellani
AdessiiviakallisellasiAdessiiviakallisellamme
AdessiiviakallisellanneAdessiiviakallisellaan
AdessiiviakallisellansaMonikon adessiiviakallisilla
Monikon adessiiviakallisillaniMonikon adessiiviakallisillasi
Monikon adessiiviakallisillammeMonikon adessiiviakallisillanne
Monikon adessiiviakallisillaanMonikon adessiiviakallisillansa
AblatiiviakalliseltaAblatiiviakalliseltani
AblatiiviakalliseltasiAblatiiviakalliseltamme
AblatiiviakalliseltanneAblatiiviakalliseltaan
AblatiiviakalliseltansaMonikon ablatiiviakallisilta
Monikon ablatiiviakallisiltaniMonikon ablatiiviakallisiltasi
Monikon ablatiiviakallisiltammeMonikon ablatiiviakallisiltanne
Monikon ablatiiviakallisiltaanMonikon ablatiiviakallisiltansa
AllatiiviakalliselleAllatiiviakalliselleni
AllatiiviakallisellesiAllatiiviakallisellemme
AllatiiviakallisellenneAllatiiviakalliselleen
AllatiiviakallisellensaMonikon allatiiviakallisille
Monikon allatiiviakallisilleniMonikon allatiiviakallisillesi
Monikon allatiiviakallisillemmeMonikon allatiiviakallisillenne
Monikon allatiiviakallisilleenMonikon allatiiviakallisillensa
EssiiviakallisenaEssiiviakallisenani
EssiiviakallisenasiEssiiviakallisenamme
EssiiviakallisenanneEssiiviakallisenaan
EssiiviakallisenansaMonikon essiiviakallisina
Monikon essiiviakallisinaniMonikon essiiviakallisinasi
Monikon essiiviakallisinammeMonikon essiiviakallisinanne
Monikon essiiviakallisinaanMonikon essiiviakallisinansa
TranslatiiviakalliseksiTranslatiiviakallisekseni
TranslatiiviakalliseksesiTranslatiiviakalliseksemme
TranslatiiviakalliseksenneTranslatiiviakallisekseen
TranslatiiviakalliseksensaMonikon translatiiviakallisiksi
Monikon translatiiviakallisikseniMonikon translatiiviakallisiksesi
Monikon translatiiviakallisiksemmeMonikon translatiiviakallisiksenne
Monikon translatiiviakallisikseenMonikon translatiiviakallisiksensa
Monikon instruktiiviakallisinAbessiiviakallisetta
AbessiiviakallisettaniAbessiiviakallisettasi
AbessiiviakallisettammeAbessiiviakallisettanne
AbessiiviakallisettaanAbessiiviakallisettansa
Monikon abessiiviakallisittaMonikon abessiiviakallisittani
Monikon abessiiviakallisittasiMonikon abessiiviakallisittamme
Monikon abessiiviakallisittanneMonikon abessiiviakallisittaan
Monikon abessiiviakallisittansaMonikon komitatiiviakallisine
Monikon komitatiiviakallisineniMonikon komitatiiviakallisinesi
Monikon komitatiiviakallisinemmeMonikon komitatiiviakallisinenne
Monikon komitatiiviakallisineenMonikon komitatiiviakallisinensa
Monikon akkusatiiviakallisetMonikon akkusatiiviakalliseni
Monikon akkusatiiviakallisesiMonikon akkusatiiviakallisemme
Monikon akkusatiiviakallisenneMonikon akkusatiiviakallisensa
AkkusatiiviakalliseniAkkusatiiviakallisesi
AkkusatiiviakallisemmeAkkusatiiviakallisenne
Akkusatiiviakallisensa

Luokat