| Käännös | |
|---|---|
| Substantiivit | |
| 1. | |
| Monikko | ahmaisut | Genetiivi | ahmaisun |
| Monikon genetiivi | ahmaisujen | Monikon genetiivi | ahmaisuiden |
| Monikon genetiivi | ahmaisuitten | Partitiivi | ahmaisua |
| Monikon partitiivi | ahmaisuja | Monikon partitiivi | ahmaisuita |
| Inessiivi | ahmaisussa | Monikon inessiivi | ahmaisuissa |
| Elatiivi | ahmaisusta | Monikon elatiivi | ahmaisuista |
| Illatiivi | ahmaisuun | Monikon illatiivi | ahmaisuihin |
| Adessiivi | ahmaisulla | Monikon adessiivi | ahmaisuilla |
| Ablatiivi | ahmaisulta | Monikon ablatiivi | ahmaisuilta |
| Allatiivi | ahmaisulle | Monikon allatiivi | ahmaisuille |
| Essiivi | ahmaisuna | Monikon essiivi | ahmaisuina |
| Translatiivi | ahmaisuksi | Monikon translatiivi | ahmaisuiksi |
| Monikon instruktiivi | ahmaisuin | Abessiivi | ahmaisutta |
| Monikon abessiivi | ahmaisuitta | Monikon akkusatiivi | ahmaisut |