| Käännös | |
|---|---|
| Substantiivit | |
| 1. | |
| 2. | |
| Monikko | ahavat | Genetiivi | ahavan |
| Monikon genetiivi | ahavien | Monikon genetiivi | ahavoiden |
| Monikon genetiivi | ahavoitten | Partitiivi | ahavaa |
| Monikon partitiivi | ahavoita | Monikon partitiivi | ahavia |
| Inessiivi | ahavassa | Monikon inessiivi | ahavoissa |
| Monikon inessiivi | ahavissa | Elatiivi | ahavasta |
| Monikon elatiivi | ahavoista | Monikon elatiivi | ahavista |
| Illatiivi | ahavaan | Monikon illatiivi | ahaviin |
| Monikon illatiivi | ahavoihin | Adessiivi | ahavalla |
| Monikon adessiivi | ahavoilla | Monikon adessiivi | ahavilla |
| Ablatiivi | ahavalta | Monikon ablatiivi | ahavoilta |
| Monikon ablatiivi | ahavilta | Allatiivi | ahavalle |
| Monikon allatiivi | ahavoille | Monikon allatiivi | ahaville |
| Essiivi | ahavana | Monikon essiivi | ahavoina |
| Monikon essiivi | ahavina | Translatiivi | ahavaksi |
| Monikon translatiivi | ahavoiksi | Monikon translatiivi | ahaviksi |
| Monikon instruktiivi | ahavoin | Monikon instruktiivi | ahavin |
| Abessiivi | ahavatta | Monikon abessiivi | ahavoitta |
| Monikon abessiivi | ahavitta | Monikon akkusatiivi | ahavat |