| Käännös | Ääninäyte | |
|---|---|---|
| Substantiivit | ||
| 1. | ||
| Monikko | absorboinnit | Genetiivi | absorboinnin |
| Monikon genetiivi | absorbointien | Partitiivi | absorbointia |
| Monikon partitiivi | absorbointeja | Inessiivi | absorboinnissa |
| Monikon inessiivi | absorboinneissa | Elatiivi | absorboinnista |
| Monikon elatiivi | absorboinneista | Illatiivi | absorbointiin |
| Monikon illatiivi | absorbointeihin | Adessiivi | absorboinnilla |
| Monikon adessiivi | absorboinneilla | Ablatiivi | absorboinnilta |
| Monikon ablatiivi | absorboinneilta | Allatiivi | absorboinnille |
| Monikon allatiivi | absorboinneille | Essiivi | absorbointina |
| Monikon essiivi | absorbointeina | Translatiivi | absorboinniksi |
| Monikon translatiivi | absorboinneiksi | Monikon instruktiivi | absorboinnein |
| Abessiivi | absorboinnitta | Monikon abessiivi | absorboinneitta |
| Monikon akkusatiivi | absorboinnit |