| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | tarhaan | Yksikön toisen persoonan indikatiivin preesens | tarhaat |
| Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin preesens | tarhaa | Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | tarhaamme |
| Monikon toisen persoonan indikatiivin preesens | tarhaatte | Monikon kolmannen persoonan indikatiivin preesens | tarhaavat |
| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | tarhasin | Yksikön toisen persoonan indikatiivin imperfekti | tarhasit |
| Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | tarhasi | Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | tarhasimme |
| Monikon toisen persoonan indikatiivin imperfekti | tarhasitte | Monikon kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | tarhasivat |
| Yksikön ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | tarhaisin | Yksikön toisen persoonan konditionaalin preesens | tarhaisit |
| Yksikön kolmannen persoonan konditionaalin preesens | tarhaisi | Monikon ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | tarhaisimme |
| Monikon toisen persoonan konditionaalin preesens | tarhaisitte | Monikon kolmannen persoonan konditionaalin preesens | tarhaisivat |
| Yksikön toisen persoonan imperatiivin preesens | tarhaa | Yksikön kolmannen persoonan imperatiivin preesens | tarhatkoon |
| Monikon ensimmäisen persoonan imperatiivin preesens | tarhatkaamme | Monikon toisen persoonan imperatiivin preesens | tarhatkaa |
| Monikon kolmannen persoonan imperatiivin preesens | tarhatkoot | Yksikön ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | tarhannen |
| Yksikön toisen persoonan potentiaalin preesens | tarhannet | Yksikön kolmannen persoonan potentiaalin preesens | tarhannee |
| Monikon ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | tarhannemme | Monikon toisen persoonan potentiaalin preesens | tarhannette |
| Monikon kolmannen persoonan potentiaalin preesens | tarhannevat | | |