| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | laulelen | Yksikön toisen persoonan indikatiivin preesens | laulelet |
| Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin preesens | laulelee | Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | laulelemme |
| Monikon toisen persoonan indikatiivin preesens | laulelette | Monikon kolmannen persoonan indikatiivin preesens | laulelevat |
| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | laulelin | Yksikön toisen persoonan indikatiivin imperfekti | laulelit |
| Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | lauleli | Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | laulelimme |
| Monikon toisen persoonan indikatiivin imperfekti | laulelitte | Monikon kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | laulelivat |
| Yksikön ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | laulelisin | Yksikön toisen persoonan konditionaalin preesens | laulelisit |
| Yksikön kolmannen persoonan konditionaalin preesens | laulelisi | Monikon ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | laulelisimme |
| Monikon toisen persoonan konditionaalin preesens | laulelisitte | Monikon kolmannen persoonan konditionaalin preesens | laulelisivat |
| Yksikön toisen persoonan imperatiivin preesens | laulele | Yksikön kolmannen persoonan imperatiivin preesens | laulelkoon |
| Monikon ensimmäisen persoonan imperatiivin preesens | laulelkaamme | Monikon toisen persoonan imperatiivin preesens | laulelkaa |
| Monikon kolmannen persoonan imperatiivin preesens | laulelkoot | Yksikön ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | laulellen |
| Yksikön toisen persoonan potentiaalin preesens | laulellet | Yksikön kolmannen persoonan potentiaalin preesens | laulellee |
| Monikon ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | laulellemme | Monikon toisen persoonan potentiaalin preesens | laulellette |
| Monikon kolmannen persoonan potentiaalin preesens | laulellevat | | |