| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | tauotan | Yksikön toisen persoonan indikatiivin preesens | tauotat |
| Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | tauotamme | Monikon toisen persoonan indikatiivin preesens | tauotatte |
| Monikon kolmannen persoonan indikatiivin preesens | tauottavat | Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | tauotin |
| Yksikön toisen persoonan indikatiivin imperfekti | tauotit | Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | tauotti |
| Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | tauotimme | Monikon toisen persoonan indikatiivin imperfekti | tauotitte |
| Monikon kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | tauottivat | Yksikön ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | tauottaisin |
| Yksikön toisen persoonan konditionaalin preesens | tauottaisit | Yksikön kolmannen persoonan konditionaalin preesens | tauottaisi |
| Monikon ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | tauottaisimme | Monikon toisen persoonan konditionaalin preesens | tauottaisitte |
| Monikon kolmannen persoonan konditionaalin preesens | tauottaisivat | Yksikön toisen persoonan imperatiivin preesens | tauota |
| Yksikön kolmannen persoonan imperatiivin preesens | tauottakoon | Monikon ensimmäisen persoonan imperatiivin preesens | tauottakaamme |
| Monikon toisen persoonan imperatiivin preesens | tauottakaa | Monikon kolmannen persoonan imperatiivin preesens | tauottakoot |
| Yksikön ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | tauottanen | Yksikön toisen persoonan potentiaalin preesens | tauottanet |
| Yksikön kolmannen persoonan potentiaalin preesens | tauottanee | Monikon ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | tauottanemme |
| Monikon toisen persoonan potentiaalin preesens | tauottanette | Monikon kolmannen persoonan potentiaalin preesens | tauottanevat |