Sanakirja
Tekoälykääntäjä
Käännös
Verbit
1.

Taivutusmuodot

Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin preesenskähisenYksikön toisen persoonan indikatiivin preesenskähiset
Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin preesenskähiseeMonikon ensimmäisen persoonan indikatiivin preesenskähisemme
Monikon toisen persoonan indikatiivin preesenskähisetteMonikon kolmannen persoonan indikatiivin preesenskähisevät
Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfektikähisinYksikön toisen persoonan indikatiivin imperfektikähisit
Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin imperfektikähisiMonikon ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfektikähisimme
Monikon toisen persoonan indikatiivin imperfektikähisitteMonikon kolmannen persoonan indikatiivin imperfektikähisivät
Yksikön ensimmäisen persoonan konditionaalin preesenskähisisinYksikön toisen persoonan konditionaalin preesenskähisisit
Yksikön kolmannen persoonan konditionaalin preesenskähisisiMonikon ensimmäisen persoonan konditionaalin preesenskähisisimme
Monikon toisen persoonan konditionaalin preesenskähisisitteMonikon kolmannen persoonan konditionaalin preesenskähisisivät
Yksikön toisen persoonan imperatiivin preesenskähiseYksikön kolmannen persoonan imperatiivin preesenskähisköön
Monikon ensimmäisen persoonan imperatiivin preesenskähiskäämmeMonikon toisen persoonan imperatiivin preesenskähiskää
Monikon kolmannen persoonan imperatiivin preesenskähisköötYksikön ensimmäisen persoonan potentiaalin preesenskähissen
Yksikön toisen persoonan potentiaalin preesenskähissetYksikön kolmannen persoonan potentiaalin preesenskähissee
Monikon ensimmäisen persoonan potentiaalin preesenskähissemmeMonikon toisen persoonan potentiaalin preesenskähissette
Monikon kolmannen persoonan potentiaalin preesenskähissevät