| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | kähisen | Yksikön toisen persoonan indikatiivin preesens | kähiset |
| Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin preesens | kähisee | Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | kähisemme |
| Monikon toisen persoonan indikatiivin preesens | kähisette | Monikon kolmannen persoonan indikatiivin preesens | kähisevät |
| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | kähisin | Yksikön toisen persoonan indikatiivin imperfekti | kähisit |
| Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | kähisi | Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | kähisimme |
| Monikon toisen persoonan indikatiivin imperfekti | kähisitte | Monikon kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | kähisivät |
| Yksikön ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | kähisisin | Yksikön toisen persoonan konditionaalin preesens | kähisisit |
| Yksikön kolmannen persoonan konditionaalin preesens | kähisisi | Monikon ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | kähisisimme |
| Monikon toisen persoonan konditionaalin preesens | kähisisitte | Monikon kolmannen persoonan konditionaalin preesens | kähisisivät |
| Yksikön toisen persoonan imperatiivin preesens | kähise | Yksikön kolmannen persoonan imperatiivin preesens | kähisköön |
| Monikon ensimmäisen persoonan imperatiivin preesens | kähiskäämme | Monikon toisen persoonan imperatiivin preesens | kähiskää |
| Monikon kolmannen persoonan imperatiivin preesens | kähiskööt | Yksikön ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | kähissen |
| Yksikön toisen persoonan potentiaalin preesens | kähisset | Yksikön kolmannen persoonan potentiaalin preesens | kähissee |
| Monikon ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | kähissemme | Monikon toisen persoonan potentiaalin preesens | kähissette |
| Monikon kolmannen persoonan potentiaalin preesens | kähissevät | | |