| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | könötän | Yksikön toisen persoonan indikatiivin preesens | könötät |
| Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | könötämme | Monikon toisen persoonan indikatiivin preesens | könötätte |
| Monikon kolmannen persoonan indikatiivin preesens | könöttävät | Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | könötin |
| Yksikön toisen persoonan indikatiivin imperfekti | könötit | Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | könötti |
| Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | könötimme | Monikon toisen persoonan indikatiivin imperfekti | könötitte |
| Monikon kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | könöttivät | Yksikön ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | könöttäisin |
| Yksikön toisen persoonan konditionaalin preesens | könöttäisit | Yksikön kolmannen persoonan konditionaalin preesens | könöttäisi |
| Monikon ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | könöttäisimme | Monikon toisen persoonan konditionaalin preesens | könöttäisitte |
| Monikon kolmannen persoonan konditionaalin preesens | könöttäisivät | Yksikön toisen persoonan imperatiivin preesens | könötä |
| Yksikön kolmannen persoonan imperatiivin preesens | könöttäköön | Monikon ensimmäisen persoonan imperatiivin preesens | könöttäkäämme |
| Monikon toisen persoonan imperatiivin preesens | könöttäkää | Monikon kolmannen persoonan imperatiivin preesens | könöttäkööt |
| Yksikön ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | könöttänen | Yksikön toisen persoonan potentiaalin preesens | könöttänet |
| Yksikön kolmannen persoonan potentiaalin preesens | könöttänee | Monikon ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | könöttänemme |
| Monikon toisen persoonan potentiaalin preesens | könöttänette | Monikon kolmannen persoonan potentiaalin preesens | könöttänevät |