| Käännös | |
|---|---|
| Substantiivit | |
| 1. | |
| Monikko | kankikuolaimet | Genetiivi | kankikuolaimen |
| Monikon genetiivi | kankikuolaimien | Monikon genetiivi | kankikuolainten |
| Partitiivi | kankikuolainta | Monikon partitiivi | kankikuolaimia |
| Inessiivi | kankikuolaimessa | Monikon inessiivi | kankikuolaimissa |
| Elatiivi | kankikuolaimesta | Monikon elatiivi | kankikuolaimista |
| Illatiivi | kankikuolaimeen | Monikon illatiivi | kankikuolaimiin |
| Adessiivi | kankikuolaimella | Monikon adessiivi | kankikuolaimilla |
| Ablatiivi | kankikuolaimelta | Monikon ablatiivi | kankikuolaimilta |
| Allatiivi | kankikuolaimelle | Monikon allatiivi | kankikuolaimille |
| Essiivi | kankikuolaimena | Monikon essiivi | kankikuolaimina |
| Translatiivi | kankikuolaimeksi | Monikon translatiivi | kankikuolaimiksi |
| Monikon instruktiivi | kankikuolaimin | Abessiivi | kankikuolaimetta |
| Monikon abessiivi | kankikuolaimitta | Monikon akkusatiivi | kankikuolaimet |