| Käännös | Konteksti | |
|---|---|---|
| Substantiivit | ||
| 1. | anatomia | |
| Monikko | oksipitaalilohkot | Genetiivi | oksipitaalilohkon |
| Monikon genetiivi | oksipitaalilohkojen | Partitiivi | oksipitaalilohkoa |
| Monikon partitiivi | oksipitaalilohkoja | Inessiivi | oksipitaalilohkossa |
| Monikon inessiivi | oksipitaalilohkoissa | Elatiivi | oksipitaalilohkosta |
| Monikon elatiivi | oksipitaalilohkoista | Illatiivi | oksipitaalilohkoon |
| Monikon illatiivi | oksipitaalilohkoihin | Adessiivi | oksipitaalilohkolla |
| Monikon adessiivi | oksipitaalilohkoilla | Ablatiivi | oksipitaalilohkolta |
| Monikon ablatiivi | oksipitaalilohkoilta | Allatiivi | oksipitaalilohkolle |
| Monikon allatiivi | oksipitaalilohkoille | Essiivi | oksipitaalilohkona |
| Monikon essiivi | oksipitaalilohkoina | Translatiivi | oksipitaalilohkoksi |
| Monikon translatiivi | oksipitaalilohkoiksi | Monikon instruktiivi | oksipitaalilohkoin |
| Abessiivi | oksipitaalilohkotta | Monikon abessiivi | oksipitaalilohkoitta |
| Monikon akkusatiivi | oksipitaalilohkot |