Sanakirja
Tekoälykääntäjä

Ääntäminen

    • IPA: /ˈmɑksɑˌsɑmːɑl/
KäännösÄäninäyte
Substantiivit
1.
  • ÄäntäminenUS
2.

Taivutusmuodot

MonikkomaksasammaletMonikkomaksasammaleet
GenetiivimaksasammalenGenetiivimaksasammaleen
Monikon genetiivimaksasammalienMonikon genetiivimaksasammalten
Monikon genetiivimaksasammaleidenMonikon genetiivimaksasammaleitten
PartitiivimaksasammaltaPartitiivimaksasammaletta
Monikon partitiivimaksasammaliaMonikon partitiivimaksasammaleita
InessiivimaksasammalessaInessiivimaksasammaleessa
Monikon inessiivimaksasammalissaMonikon inessiivimaksasammaleissa
ElatiivimaksasammalestaElatiivimaksasammaleesta
Monikon elatiivimaksasammalistaMonikon elatiivimaksasammaleista
IllatiivimaksasammaleenIllatiivimaksasammaleeseen
Monikon illatiivimaksasammaliinMonikon illatiivimaksasammaleisiin
Monikon illatiivimaksasammaleihinAdessiivimaksasammalella
AdessiivimaksasammaleellaMonikon adessiivimaksasammalilla
Monikon adessiivimaksasammaleillaAblatiivimaksasammalelta
AblatiivimaksasammaleeltaMonikon ablatiivimaksasammalilta
Monikon ablatiivimaksasammaleiltaAllatiivimaksasammalelle
AllatiivimaksasammaleelleMonikon allatiivimaksasammalille
Monikon allatiivimaksasammaleilleEssiivimaksasammalena
EssiivimaksasammaleenaMonikon essiivimaksasammalina
Monikon essiivimaksasammaleinaTranslatiivimaksasammaleksi
TranslatiivimaksasammaleeksiMonikon translatiivimaksasammaliksi
Monikon translatiivimaksasammaleiksiMonikon instruktiivimaksasammalin
Monikon instruktiivimaksasammaleinAbessiivimaksasammaletta
AbessiivimaksasammaleettaMonikon abessiivimaksasammalitta
Monikon abessiivimaksasammaleittaMonikon akkusatiivimaksasammalet
Monikon akkusatiivimaksasammaleetAkkusatiivimaksasammale