| Käännös | |
|---|---|
| 1. | afrikands {m} |
| 2. | afrikandiete {f} |
| 3. | |
| Monikko | afrikaanerit | Genetiivi | afrikaanerin |
| Monikon genetiivi | afrikaanerien | Monikon genetiivi | afrikaanereiden |
| Monikon genetiivi | afrikaanereitten | Partitiivi | afrikaaneria |
| Monikon partitiivi | afrikaanereita | Monikon partitiivi | afrikaanereja |
| Inessiivi | afrikaanerissa | Monikon inessiivi | afrikaanereissa |
| Elatiivi | afrikaanerista | Monikon elatiivi | afrikaanereista |
| Illatiivi | afrikaaneriin | Monikon illatiivi | afrikaanereihin |
| Adessiivi | afrikaanerilla | Monikon adessiivi | afrikaanereilla |
| Ablatiivi | afrikaanerilta | Monikon ablatiivi | afrikaanereilta |
| Allatiivi | afrikaanerille | Monikon allatiivi | afrikaanereille |
| Essiivi | afrikaanerina | Monikon essiivi | afrikaanereina |
| Translatiivi | afrikaaneriksi | Monikon translatiivi | afrikaanereiksi |
| Monikon instruktiivi | afrikaanerein | Abessiivi | afrikaaneritta |
| Monikon abessiivi | afrikaanereitta | Monikon akkusatiivi | afrikaanerit |