| Käännös | Ääninäyte | |
|---|---|---|
| Adjektiivit | ||
| 1. | ||
| 2. | ||
| 3. | ||
| 4. | ||
| Monikko | epäonniset | Monikko | epäonniseni |
| Monikko | epäonnisesi | Monikko | epäonnisemme |
| Monikko | epäonnisenne | Monikko | epäonnisensa |
| Genetiivi | epäonnisen | Genetiivi | epäonniseni |
| Genetiivi | epäonnisesi | Genetiivi | epäonnisemme |
| Genetiivi | epäonnisenne | Genetiivi | epäonnisensa |
| Monikon genetiivi | epäonnisten | Monikon genetiivi | epäonnisien |
| Monikon genetiivi | epäonnisteni | Monikon genetiivi | epäonnisieni |
| Monikon genetiivi | epäonnistesi | Monikon genetiivi | epäonnisiesi |
| Monikon genetiivi | epäonnistemme | Monikon genetiivi | epäonnisiemme |
| Monikon genetiivi | epäonnistenne | Monikon genetiivi | epäonnisienne |
| Monikon genetiivi | epäonnistensa | Monikon genetiivi | epäonnisiensa |
| Partitiivi | epäonnista | Partitiivi | epäonnistani |
| Partitiivi | epäonnistasi | Partitiivi | epäonnistamme |
| Partitiivi | epäonnistanne | Partitiivi | epäonnistaan |
| Partitiivi | epäonnistansa | Monikon partitiivi | epäonnisia |
| Monikon partitiivi | epäonnisiani | Monikon partitiivi | epäonnisiasi |
| Monikon partitiivi | epäonnisiamme | Monikon partitiivi | epäonnisianne |
| Monikon partitiivi | epäonnisiaan | Monikon partitiivi | epäonnisiansa |
| Inessiivi | epäonnisessa | Inessiivi | epäonnisessani |
| Inessiivi | epäonnisessasi | Inessiivi | epäonnisessamme |
| Inessiivi | epäonnisessanne | Inessiivi | epäonnisessaan |
| Inessiivi | epäonnisessansa | Monikon inessiivi | epäonnisissa |
| Monikon inessiivi | epäonnisissani | Monikon inessiivi | epäonnisissasi |
| Monikon inessiivi | epäonnisissamme | Monikon inessiivi | epäonnisissanne |
| Monikon inessiivi | epäonnisissaan | Monikon inessiivi | epäonnisissansa |
| Elatiivi | epäonnisesta | Elatiivi | epäonnisestani |
| Elatiivi | epäonnisestasi | Elatiivi | epäonnisestamme |
| Elatiivi | epäonnisestanne | Elatiivi | epäonnisestaan |
| Elatiivi | epäonnisestansa | Monikon elatiivi | epäonnisista |
| Monikon elatiivi | epäonnisistani | Monikon elatiivi | epäonnisistasi |
| Monikon elatiivi | epäonnisistamme | Monikon elatiivi | epäonnisistanne |
| Monikon elatiivi | epäonnisistaan | Monikon elatiivi | epäonnisistansa |
| Illatiivi | epäonniseen | Illatiivi | epäonniseeni |
| Illatiivi | epäonniseesi | Illatiivi | epäonniseemme |
| Illatiivi | epäonniseenne | Illatiivi | epäonniseensa |
| Monikon illatiivi | epäonnisiin | Monikon illatiivi | epäonnisiini |
| Monikon illatiivi | epäonnisiisi | Monikon illatiivi | epäonnisiimme |
| Monikon illatiivi | epäonnisiinne | Monikon illatiivi | epäonnisiinsa |
| Adessiivi | epäonnisella | Adessiivi | epäonnisellani |
| Adessiivi | epäonnisellasi | Adessiivi | epäonnisellamme |
| Adessiivi | epäonnisellanne | Adessiivi | epäonnisellaan |
| Adessiivi | epäonnisellansa | Monikon adessiivi | epäonnisilla |
| Monikon adessiivi | epäonnisillani | Monikon adessiivi | epäonnisillasi |
| Monikon adessiivi | epäonnisillamme | Monikon adessiivi | epäonnisillanne |
| Monikon adessiivi | epäonnisillaan | Monikon adessiivi | epäonnisillansa |
| Ablatiivi | epäonniselta | Ablatiivi | epäonniseltani |
| Ablatiivi | epäonniseltasi | Ablatiivi | epäonniseltamme |
| Ablatiivi | epäonniseltanne | Ablatiivi | epäonniseltaan |
| Ablatiivi | epäonniseltansa | Monikon ablatiivi | epäonnisilta |
| Monikon ablatiivi | epäonnisiltani | Monikon ablatiivi | epäonnisiltasi |
| Monikon ablatiivi | epäonnisiltamme | Monikon ablatiivi | epäonnisiltanne |
| Monikon ablatiivi | epäonnisiltaan | Monikon ablatiivi | epäonnisiltansa |
| Allatiivi | epäonniselle | Allatiivi | epäonniselleni |
| Allatiivi | epäonnisellesi | Allatiivi | epäonnisellemme |
| Allatiivi | epäonnisellenne | Allatiivi | epäonniselleen |
| Allatiivi | epäonnisellensa | Monikon allatiivi | epäonnisille |
| Monikon allatiivi | epäonnisilleni | Monikon allatiivi | epäonnisillesi |
| Monikon allatiivi | epäonnisillemme | Monikon allatiivi | epäonnisillenne |
| Monikon allatiivi | epäonnisilleen | Monikon allatiivi | epäonnisillensa |
| Essiivi | epäonnisena | Essiivi | epäonnisenani |
| Essiivi | epäonnisenasi | Essiivi | epäonnisenamme |
| Essiivi | epäonnisenanne | Essiivi | epäonnisenaan |
| Essiivi | epäonnisenansa | Monikon essiivi | epäonnisina |
| Monikon essiivi | epäonnisinani | Monikon essiivi | epäonnisinasi |
| Monikon essiivi | epäonnisinamme | Monikon essiivi | epäonnisinanne |
| Monikon essiivi | epäonnisinaan | Monikon essiivi | epäonnisinansa |
| Translatiivi | epäonniseksi | Translatiivi | epäonnisekseni |
| Translatiivi | epäonniseksesi | Translatiivi | epäonniseksemme |
| Translatiivi | epäonniseksenne | Translatiivi | epäonnisekseen |
| Translatiivi | epäonniseksensa | Monikon translatiivi | epäonnisiksi |
| Monikon translatiivi | epäonnisikseni | Monikon translatiivi | epäonnisiksesi |
| Monikon translatiivi | epäonnisiksemme | Monikon translatiivi | epäonnisiksenne |
| Monikon translatiivi | epäonnisikseen | Monikon translatiivi | epäonnisiksensa |
| Monikon instruktiivi | epäonnisin | Abessiivi | epäonnisetta |
| Abessiivi | epäonnisettani | Abessiivi | epäonnisettasi |
| Abessiivi | epäonnisettamme | Abessiivi | epäonnisettanne |
| Abessiivi | epäonnisettaan | Abessiivi | epäonnisettansa |
| Monikon abessiivi | epäonnisitta | Monikon abessiivi | epäonnisittani |
| Monikon abessiivi | epäonnisittasi | Monikon abessiivi | epäonnisittamme |
| Monikon abessiivi | epäonnisittanne | Monikon abessiivi | epäonnisittaan |
| Monikon abessiivi | epäonnisittansa | Monikon komitatiivi | epäonnisine |
| Monikon komitatiivi | epäonnisineni | Monikon komitatiivi | epäonnisinesi |
| Monikon komitatiivi | epäonnisinemme | Monikon komitatiivi | epäonnisinenne |
| Monikon komitatiivi | epäonnisineen | Monikon komitatiivi | epäonnisinensa |
| Komparatiivi | epäonnisempi | Superlatiivi | epäonnisin |
| Monikon akkusatiivi | epäonniset | Monikon akkusatiivi | epäonniseni |
| Monikon akkusatiivi | epäonnisesi | Monikon akkusatiivi | epäonnisemme |
| Monikon akkusatiivi | epäonnisenne | Monikon akkusatiivi | epäonnisensa |
| Akkusatiivi | epäonniseni | Akkusatiivi | epäonnisesi |
| Akkusatiivi | epäonnisemme | Akkusatiivi | epäonnisenne |
| Akkusatiivi | epäonnisensa |