| Käännös | Ääninäyte | |
|---|---|---|
| Substantiivit | ||
| 1. | ||
| 2. | ||
| 3. | ||
| Monikko | vääristelyt | Genetiivi | vääristelyn |
| Monikon genetiivi | vääristelyjen | Monikon genetiivi | vääristelyiden |
| Monikon genetiivi | vääristelyitten | Partitiivi | vääristelyä |
| Monikon partitiivi | vääristelyjä | Monikon partitiivi | vääristelyitä |
| Inessiivi | vääristelyssä | Monikon inessiivi | vääristelyissä |
| Elatiivi | vääristelystä | Monikon elatiivi | vääristelyistä |
| Illatiivi | vääristelyyn | Monikon illatiivi | vääristelyihin |
| Adessiivi | vääristelyllä | Monikon adessiivi | vääristelyillä |
| Ablatiivi | vääristelyltä | Monikon ablatiivi | vääristelyiltä |
| Allatiivi | vääristelylle | Monikon allatiivi | vääristelyille |
| Essiivi | vääristelynä | Monikon essiivi | vääristelyinä |
| Translatiivi | vääristelyksi | Monikon translatiivi | vääristelyiksi |
| Monikon instruktiivi | vääristelyin | Abessiivi | vääristelyttä |
| Monikon abessiivi | vääristelyittä | Monikon akkusatiivi | vääristelyt |