Sanakirja
Tekoälykääntäjä
Käännös
Adjektiivit
1.

Määritelmät

Adjektiivi

  1. vaivihkaa tapahtuva

Taivutusmuodot

MonikkovaivihkaisetMonikkovaivihkaiseni
MonikkovaivihkaisesiMonikkovaivihkaisemme
MonikkovaivihkaisenneMonikkovaivihkaisensa
GenetiivivaivihkaisenGenetiivivaivihkaiseni
GenetiivivaivihkaisesiGenetiivivaivihkaisemme
GenetiivivaivihkaisenneGenetiivivaivihkaisensa
Monikon genetiivivaivihkaistenMonikon genetiivivaivihkaisien
Monikon genetiivivaivihkaisteniMonikon genetiivivaivihkaisieni
Monikon genetiivivaivihkaistesiMonikon genetiivivaivihkaisiesi
Monikon genetiivivaivihkaistemmeMonikon genetiivivaivihkaisiemme
Monikon genetiivivaivihkaistenneMonikon genetiivivaivihkaisienne
Monikon genetiivivaivihkaistensaMonikon genetiivivaivihkaisiensa
PartitiivivaivihkaistaPartitiivivaivihkaistani
PartitiivivaivihkaistasiPartitiivivaivihkaistamme
PartitiivivaivihkaistannePartitiivivaivihkaistaan
PartitiivivaivihkaistansaMonikon partitiivivaivihkaisia
Monikon partitiivivaivihkaisianiMonikon partitiivivaivihkaisiasi
Monikon partitiivivaivihkaisiammeMonikon partitiivivaivihkaisianne
Monikon partitiivivaivihkaisiaanMonikon partitiivivaivihkaisiansa
InessiivivaivihkaisessaInessiivivaivihkaisessani
InessiivivaivihkaisessasiInessiivivaivihkaisessamme
InessiivivaivihkaisessanneInessiivivaivihkaisessaan
InessiivivaivihkaisessansaMonikon inessiivivaivihkaisissa
Monikon inessiivivaivihkaisissaniMonikon inessiivivaivihkaisissasi
Monikon inessiivivaivihkaisissammeMonikon inessiivivaivihkaisissanne
Monikon inessiivivaivihkaisissaanMonikon inessiivivaivihkaisissansa
ElatiivivaivihkaisestaElatiivivaivihkaisestani
ElatiivivaivihkaisestasiElatiivivaivihkaisestamme
ElatiivivaivihkaisestanneElatiivivaivihkaisestaan
ElatiivivaivihkaisestansaMonikon elatiivivaivihkaisista
Monikon elatiivivaivihkaisistaniMonikon elatiivivaivihkaisistasi
Monikon elatiivivaivihkaisistammeMonikon elatiivivaivihkaisistanne
Monikon elatiivivaivihkaisistaanMonikon elatiivivaivihkaisistansa
IllatiivivaivihkaiseenIllatiivivaivihkaiseeni
IllatiivivaivihkaiseesiIllatiivivaivihkaiseemme
IllatiivivaivihkaiseenneIllatiivivaivihkaiseensa
Monikon illatiivivaivihkaisiinMonikon illatiivivaivihkaisiini
Monikon illatiivivaivihkaisiisiMonikon illatiivivaivihkaisiimme
Monikon illatiivivaivihkaisiinneMonikon illatiivivaivihkaisiinsa
AdessiivivaivihkaisellaAdessiivivaivihkaisellani
AdessiivivaivihkaisellasiAdessiivivaivihkaisellamme
AdessiivivaivihkaisellanneAdessiivivaivihkaisellaan
AdessiivivaivihkaisellansaMonikon adessiivivaivihkaisilla
Monikon adessiivivaivihkaisillaniMonikon adessiivivaivihkaisillasi
Monikon adessiivivaivihkaisillammeMonikon adessiivivaivihkaisillanne
Monikon adessiivivaivihkaisillaanMonikon adessiivivaivihkaisillansa
AblatiivivaivihkaiseltaAblatiivivaivihkaiseltani
AblatiivivaivihkaiseltasiAblatiivivaivihkaiseltamme
AblatiivivaivihkaiseltanneAblatiivivaivihkaiseltaan
AblatiivivaivihkaiseltansaMonikon ablatiivivaivihkaisilta
Monikon ablatiivivaivihkaisiltaniMonikon ablatiivivaivihkaisiltasi
Monikon ablatiivivaivihkaisiltammeMonikon ablatiivivaivihkaisiltanne
Monikon ablatiivivaivihkaisiltaanMonikon ablatiivivaivihkaisiltansa
AllatiivivaivihkaiselleAllatiivivaivihkaiselleni
AllatiivivaivihkaisellesiAllatiivivaivihkaisellemme
AllatiivivaivihkaisellenneAllatiivivaivihkaiselleen
AllatiivivaivihkaisellensaMonikon allatiivivaivihkaisille
Monikon allatiivivaivihkaisilleniMonikon allatiivivaivihkaisillesi
Monikon allatiivivaivihkaisillemmeMonikon allatiivivaivihkaisillenne
Monikon allatiivivaivihkaisilleenMonikon allatiivivaivihkaisillensa
EssiivivaivihkaisenaEssiivivaivihkaisenani
EssiivivaivihkaisenasiEssiivivaivihkaisenamme
EssiivivaivihkaisenanneEssiivivaivihkaisenaan
EssiivivaivihkaisenansaMonikon essiivivaivihkaisina
Monikon essiivivaivihkaisinaniMonikon essiivivaivihkaisinasi
Monikon essiivivaivihkaisinammeMonikon essiivivaivihkaisinanne
Monikon essiivivaivihkaisinaanMonikon essiivivaivihkaisinansa
TranslatiivivaivihkaiseksiTranslatiivivaivihkaisekseni
TranslatiivivaivihkaiseksesiTranslatiivivaivihkaiseksemme
TranslatiivivaivihkaiseksenneTranslatiivivaivihkaisekseen
TranslatiivivaivihkaiseksensaMonikon translatiivivaivihkaisiksi
Monikon translatiivivaivihkaisikseniMonikon translatiivivaivihkaisiksesi
Monikon translatiivivaivihkaisiksemmeMonikon translatiivivaivihkaisiksenne
Monikon translatiivivaivihkaisikseenMonikon translatiivivaivihkaisiksensa
Monikon instruktiivivaivihkaisinAbessiivivaivihkaisetta
AbessiivivaivihkaisettaniAbessiivivaivihkaisettasi
AbessiivivaivihkaisettammeAbessiivivaivihkaisettanne
AbessiivivaivihkaisettaanAbessiivivaivihkaisettansa
Monikon abessiivivaivihkaisittaMonikon abessiivivaivihkaisittani
Monikon abessiivivaivihkaisittasiMonikon abessiivivaivihkaisittamme
Monikon abessiivivaivihkaisittanneMonikon abessiivivaivihkaisittaan
Monikon abessiivivaivihkaisittansaMonikon komitatiivivaivihkaisine
Monikon komitatiivivaivihkaisineniMonikon komitatiivivaivihkaisinesi
Monikon komitatiivivaivihkaisinemmeMonikon komitatiivivaivihkaisinenne
Monikon komitatiivivaivihkaisineenMonikon komitatiivivaivihkaisinensa
Monikon akkusatiivivaivihkaisetMonikon akkusatiivivaivihkaiseni
Monikon akkusatiivivaivihkaisesiMonikon akkusatiivivaivihkaisemme
Monikon akkusatiivivaivihkaisenneMonikon akkusatiivivaivihkaisensa
AkkusatiivivaivihkaiseniAkkusatiivivaivihkaisesi
AkkusatiivivaivihkaisemmeAkkusatiivivaivihkaisenne
Akkusatiivivaivihkaisensa