Sanakirja
Tekoälykääntäjä
KäännösÄäninäyte
Substantiivit
1.
  • ÄäntäminenUS

Määritelmät

Substantiivi

  1. hiuskiehkura

Taivutusmuodot

MonikkosuortuvatMonikkosuortuvani
MonikkosuortuvasiMonikkosuortuvamme
MonikkosuortuvanneMonikkosuortuvansa
GenetiivisuortuvanGenetiivisuortuvani
GenetiivisuortuvasiGenetiivisuortuvamme
GenetiivisuortuvanneGenetiivisuortuvansa
Monikon genetiivisuortuvienMonikon genetiivisuortuvieni
Monikon genetiivisuortuviesiMonikon genetiivisuortuviemme
Monikon genetiivisuortuvienneMonikon genetiivisuortuviensa
PartitiivisuortuvaaPartitiivisuortuvaani
PartitiivisuortuvaasiPartitiivisuortuvaamme
PartitiivisuortuvaannePartitiivisuortuvaansa
Monikon partitiivisuortuviaMonikon partitiivisuortuviani
Monikon partitiivisuortuviasiMonikon partitiivisuortuviamme
Monikon partitiivisuortuvianneMonikon partitiivisuortuviaan
Monikon partitiivisuortuviansaInessiivisuortuvassa
InessiivisuortuvassaniInessiivisuortuvassasi
InessiivisuortuvassammeInessiivisuortuvassanne
InessiivisuortuvassaanInessiivisuortuvassansa
Monikon inessiivisuortuvissaMonikon inessiivisuortuvissani
Monikon inessiivisuortuvissasiMonikon inessiivisuortuvissamme
Monikon inessiivisuortuvissanneMonikon inessiivisuortuvissaan
Monikon inessiivisuortuvissansaElatiivisuortuvasta
ElatiivisuortuvastaniElatiivisuortuvastasi
ElatiivisuortuvastammeElatiivisuortuvastanne
ElatiivisuortuvastaanElatiivisuortuvastansa
Monikon elatiivisuortuvistaMonikon elatiivisuortuvistani
Monikon elatiivisuortuvistasiMonikon elatiivisuortuvistamme
Monikon elatiivisuortuvistanneMonikon elatiivisuortuvistaan
Monikon elatiivisuortuvistansaIllatiivisuortuvaan
IllatiivisuortuvaaniIllatiivisuortuvaasi
IllatiivisuortuvaammeIllatiivisuortuvaanne
IllatiivisuortuvaansaMonikon illatiivisuortuviin
Monikon illatiivisuortuviiniMonikon illatiivisuortuviisi
Monikon illatiivisuortuviimmeMonikon illatiivisuortuviinne
Monikon illatiivisuortuviinsaAdessiivisuortuvalla
AdessiivisuortuvallaniAdessiivisuortuvallasi
AdessiivisuortuvallammeAdessiivisuortuvallanne
AdessiivisuortuvallaanAdessiivisuortuvallansa
Monikon adessiivisuortuvillaMonikon adessiivisuortuvillani
Monikon adessiivisuortuvillasiMonikon adessiivisuortuvillamme
Monikon adessiivisuortuvillanneMonikon adessiivisuortuvillaan
Monikon adessiivisuortuvillansaAblatiivisuortuvalta
AblatiivisuortuvaltaniAblatiivisuortuvaltasi
AblatiivisuortuvaltammeAblatiivisuortuvaltanne
AblatiivisuortuvaltaanAblatiivisuortuvaltansa
Monikon ablatiivisuortuviltaMonikon ablatiivisuortuviltani
Monikon ablatiivisuortuviltasiMonikon ablatiivisuortuviltamme
Monikon ablatiivisuortuviltanneMonikon ablatiivisuortuviltaan
Monikon ablatiivisuortuviltansaAllatiivisuortuvalle
AllatiivisuortuvalleniAllatiivisuortuvallesi
AllatiivisuortuvallemmeAllatiivisuortuvallenne
AllatiivisuortuvalleenAllatiivisuortuvallensa
Monikon allatiivisuortuvilleMonikon allatiivisuortuvilleni
Monikon allatiivisuortuvillesiMonikon allatiivisuortuvillemme
Monikon allatiivisuortuvillenneMonikon allatiivisuortuvilleen
Monikon allatiivisuortuvillensaEssiivisuortuvana
EssiivisuortuvananiEssiivisuortuvanasi
EssiivisuortuvanammeEssiivisuortuvananne
EssiivisuortuvanaanEssiivisuortuvanansa
Monikon essiivisuortuvinaMonikon essiivisuortuvinani
Monikon essiivisuortuvinasiMonikon essiivisuortuvinamme
Monikon essiivisuortuvinanneMonikon essiivisuortuvinaan
Monikon essiivisuortuvinansaTranslatiivisuortuvaksi
TranslatiivisuortuvakseniTranslatiivisuortuvaksesi
TranslatiivisuortuvaksemmeTranslatiivisuortuvaksenne
TranslatiivisuortuvakseenTranslatiivisuortuvaksensa
Monikon translatiivisuortuviksiMonikon translatiivisuortuvikseni
Monikon translatiivisuortuviksesiMonikon translatiivisuortuviksemme
Monikon translatiivisuortuviksenneMonikon translatiivisuortuvikseen
Monikon translatiivisuortuviksensaMonikon instruktiivisuortuvin
AbessiivisuortuvattaAbessiivisuortuvattani
AbessiivisuortuvattasiAbessiivisuortuvattamme
AbessiivisuortuvattanneAbessiivisuortuvattaan
AbessiivisuortuvattansaMonikon abessiivisuortuvitta
Monikon abessiivisuortuvittaniMonikon abessiivisuortuvittasi
Monikon abessiivisuortuvittammeMonikon abessiivisuortuvittanne
Monikon abessiivisuortuvittaanMonikon abessiivisuortuvittansa
Monikon komitatiivisuortuvineMonikon komitatiivisuortuvineni
Monikon komitatiivisuortuvinesiMonikon komitatiivisuortuvinemme
Monikon komitatiivisuortuvinenneMonikon komitatiivisuortuvineen
Monikon komitatiivisuortuvinensaMonikon akkusatiivisuortuvat
Monikon akkusatiivisuortuvaniMonikon akkusatiivisuortuvasi
Monikon akkusatiivisuortuvammeMonikon akkusatiivisuortuvanne
Monikon akkusatiivisuortuvansaAkkusatiivisuortuvani
AkkusatiivisuortuvasiAkkusatiivisuortuvamme
AkkusatiivisuortuvanneAkkusatiivisuortuvansa

Luokat