| Kieli | Käännökset |
|---|---|
| venäjä | пельмень (pelmen) |
| Monikko | pelmenit | Genetiivi | pelmenin |
| Monikon genetiivi | pelmenien | Monikon genetiivi | pelmeneiden |
| Monikon genetiivi | pelmeneitten | Partitiivi | pelmeniä |
| Monikon partitiivi | pelmeneitä | Monikon partitiivi | pelmenejä |
| Inessiivi | pelmenissä | Monikon inessiivi | pelmeneissä |
| Elatiivi | pelmenistä | Monikon elatiivi | pelmeneistä |
| Illatiivi | pelmeniin | Monikon illatiivi | pelmeneihin |
| Adessiivi | pelmenillä | Monikon adessiivi | pelmeneillä |
| Ablatiivi | pelmeniltä | Monikon ablatiivi | pelmeneiltä |
| Allatiivi | pelmenille | Monikon allatiivi | pelmeneille |
| Essiivi | pelmeninä | Monikon essiivi | pelmeneinä |
| Translatiivi | pelmeniksi | Monikon translatiivi | pelmeneiksi |
| Monikon instruktiivi | pelmenein | Abessiivi | pelmenittä |
| Monikon abessiivi | pelmeneittä | Monikon akkusatiivi | pelmenit |