| Käännös | |
|---|---|
| Substantiivit | |
| 1. | |
| Monikko | tähystäjät | Genetiivi | tähystäjän |
| Monikon genetiivi | tähystäjien | Partitiivi | tähystäjää |
| Monikon partitiivi | tähystäjiä | Inessiivi | tähystäjässä |
| Monikon inessiivi | tähystäjissä | Elatiivi | tähystäjästä |
| Monikon elatiivi | tähystäjistä | Illatiivi | tähystäjään |
| Monikon illatiivi | tähystäjiin | Adessiivi | tähystäjällä |
| Monikon adessiivi | tähystäjillä | Ablatiivi | tähystäjältä |
| Monikon ablatiivi | tähystäjiltä | Allatiivi | tähystäjälle |
| Monikon allatiivi | tähystäjille | Essiivi | tähystäjänä |
| Monikon essiivi | tähystäjinä | Translatiivi | tähystäjäksi |
| Monikon translatiivi | tähystäjiksi | Monikon instruktiivi | tähystäjin |
| Abessiivi | tähystäjättä | Monikon abessiivi | tähystäjittä |
| Monikon akkusatiivi | tähystäjät |