Sanakirja.org
In English
Mobiiliversio
-
bulgaria
englanti
espanja
esperanto
hollanti
italia
japani
kreikka
latina
latvia
liettua
norja
portugali
puola
ranska
ruotsi
saksa
suomi
tanska
turkki
tšekki
unkari
venäjä
viro
-
bulgaria
englanti
espanja
esperanto
hollanti
italia
japani
kreikka
latina
latvia
liettua
norja
portugali
puola
ranska
ruotsi
saksa
suomi
tanska
turkki
tšekki
unkari
venäjä
viro
fi-en
en-fi
Sanakirja
Tekoälykääntäjä
Haettu sana löytyi näillä lähdekielillä:
suomi
Käännös
Ääninäyte
Adjektiivit
1.
trivial
US
Määritelmät
Adjektiivi
alokasta muistuttava; alokkaalle ominainen
Taivutusmuodot
Monikko
alokasmaiset
Monikko
alokasmaiseni
Monikko
alokasmaisesi
Monikko
alokasmaisemme
Monikko
alokasmaisenne
Monikko
alokasmaisensa
Genetiivi
alokasmaisen
Genetiivi
alokasmaiseni
Genetiivi
alokasmaisesi
Genetiivi
alokasmaisemme
Genetiivi
alokasmaisenne
Genetiivi
alokasmaisensa
Monikon genetiivi
alokasmaisten
Monikon genetiivi
alokasmaisien
Monikon genetiivi
alokasmaisteni
Monikon genetiivi
alokasmaisieni
Monikon genetiivi
alokasmaistesi
Monikon genetiivi
alokasmaisiesi
Monikon genetiivi
alokasmaistemme
Monikon genetiivi
alokasmaisiemme
Monikon genetiivi
alokasmaistenne
Monikon genetiivi
alokasmaisienne
Monikon genetiivi
alokasmaistensa
Monikon genetiivi
alokasmaisiensa
Partitiivi
alokasmaista
Partitiivi
alokasmaistani
Partitiivi
alokasmaistasi
Partitiivi
alokasmaistamme
Partitiivi
alokasmaistanne
Partitiivi
alokasmaistaan
Partitiivi
alokasmaistansa
Monikon partitiivi
alokasmaisia
Monikon partitiivi
alokasmaisiani
Monikon partitiivi
alokasmaisiasi
Monikon partitiivi
alokasmaisiamme
Monikon partitiivi
alokasmaisianne
Monikon partitiivi
alokasmaisiaan
Monikon partitiivi
alokasmaisiansa
Inessiivi
alokasmaisessa
Inessiivi
alokasmaisessani
Inessiivi
alokasmaisessasi
Inessiivi
alokasmaisessamme
Inessiivi
alokasmaisessanne
Inessiivi
alokasmaisessaan
Inessiivi
alokasmaisessansa
Monikon inessiivi
alokasmaisissa
Monikon inessiivi
alokasmaisissani
Monikon inessiivi
alokasmaisissasi
Monikon inessiivi
alokasmaisissamme
Monikon inessiivi
alokasmaisissanne
Monikon inessiivi
alokasmaisissaan
Monikon inessiivi
alokasmaisissansa
Elatiivi
alokasmaisesta
Elatiivi
alokasmaisestani
Elatiivi
alokasmaisestasi
Elatiivi
alokasmaisestamme
Elatiivi
alokasmaisestanne
Elatiivi
alokasmaisestaan
Elatiivi
alokasmaisestansa
Monikon elatiivi
alokasmaisista
Monikon elatiivi
alokasmaisistani
Monikon elatiivi
alokasmaisistasi
Monikon elatiivi
alokasmaisistamme
Monikon elatiivi
alokasmaisistanne
Monikon elatiivi
alokasmaisistaan
Monikon elatiivi
alokasmaisistansa
Illatiivi
alokasmaiseen
Illatiivi
alokasmaiseeni
Illatiivi
alokasmaiseesi
Illatiivi
alokasmaiseemme
Illatiivi
alokasmaiseenne
Illatiivi
alokasmaiseensa
Monikon illatiivi
alokasmaisiin
Monikon illatiivi
alokasmaisiini
Monikon illatiivi
alokasmaisiisi
Monikon illatiivi
alokasmaisiimme
Monikon illatiivi
alokasmaisiinne
Monikon illatiivi
alokasmaisiinsa
Adessiivi
alokasmaisella
Adessiivi
alokasmaisellani
Adessiivi
alokasmaisellasi
Adessiivi
alokasmaisellamme
Adessiivi
alokasmaisellanne
Adessiivi
alokasmaisellaan
Adessiivi
alokasmaisellansa
Monikon adessiivi
alokasmaisilla
Monikon adessiivi
alokasmaisillani
Monikon adessiivi
alokasmaisillasi
Monikon adessiivi
alokasmaisillamme
Monikon adessiivi
alokasmaisillanne
Monikon adessiivi
alokasmaisillaan
Monikon adessiivi
alokasmaisillansa
Ablatiivi
alokasmaiselta
Ablatiivi
alokasmaiseltani
Ablatiivi
alokasmaiseltasi
Ablatiivi
alokasmaiseltamme
Ablatiivi
alokasmaiseltanne
Ablatiivi
alokasmaiseltaan
Ablatiivi
alokasmaiseltansa
Monikon ablatiivi
alokasmaisilta
Monikon ablatiivi
alokasmaisiltani
Monikon ablatiivi
alokasmaisiltasi
Monikon ablatiivi
alokasmaisiltamme
Monikon ablatiivi
alokasmaisiltanne
Monikon ablatiivi
alokasmaisiltaan
Monikon ablatiivi
alokasmaisiltansa
Allatiivi
alokasmaiselle
Allatiivi
alokasmaiselleni
Allatiivi
alokasmaisellesi
Allatiivi
alokasmaisellemme
Allatiivi
alokasmaisellenne
Allatiivi
alokasmaiselleen
Allatiivi
alokasmaisellensa
Monikon allatiivi
alokasmaisille
Monikon allatiivi
alokasmaisilleni
Monikon allatiivi
alokasmaisillesi
Monikon allatiivi
alokasmaisillemme
Monikon allatiivi
alokasmaisillenne
Monikon allatiivi
alokasmaisilleen
Monikon allatiivi
alokasmaisillensa
Essiivi
alokasmaisena
Essiivi
alokasmaisenani
Essiivi
alokasmaisenasi
Essiivi
alokasmaisenamme
Essiivi
alokasmaisenanne
Essiivi
alokasmaisenaan
Essiivi
alokasmaisenansa
Monikon essiivi
alokasmaisina
Monikon essiivi
alokasmaisinani
Monikon essiivi
alokasmaisinasi
Monikon essiivi
alokasmaisinamme
Monikon essiivi
alokasmaisinanne
Monikon essiivi
alokasmaisinaan
Monikon essiivi
alokasmaisinansa
Translatiivi
alokasmaiseksi
Translatiivi
alokasmaisekseni
Translatiivi
alokasmaiseksesi
Translatiivi
alokasmaiseksemme
Translatiivi
alokasmaiseksenne
Translatiivi
alokasmaisekseen
Translatiivi
alokasmaiseksensa
Monikon translatiivi
alokasmaisiksi
Monikon translatiivi
alokasmaisikseni
Monikon translatiivi
alokasmaisiksesi
Monikon translatiivi
alokasmaisiksemme
Monikon translatiivi
alokasmaisiksenne
Monikon translatiivi
alokasmaisikseen
Monikon translatiivi
alokasmaisiksensa
Monikon instruktiivi
alokasmaisin
Abessiivi
alokasmaisetta
Abessiivi
alokasmaisettani
Abessiivi
alokasmaisettasi
Abessiivi
alokasmaisettamme
Abessiivi
alokasmaisettanne
Abessiivi
alokasmaisettaan
Abessiivi
alokasmaisettansa
Monikon abessiivi
alokasmaisitta
Monikon abessiivi
alokasmaisittani
Monikon abessiivi
alokasmaisittasi
Monikon abessiivi
alokasmaisittamme
Monikon abessiivi
alokasmaisittanne
Monikon abessiivi
alokasmaisittaan
Monikon abessiivi
alokasmaisittansa
Monikon komitatiivi
alokasmaisine
Monikon komitatiivi
alokasmaisineni
Monikon komitatiivi
alokasmaisinesi
Monikon komitatiivi
alokasmaisinemme
Monikon komitatiivi
alokasmaisinenne
Monikon komitatiivi
alokasmaisineen
Monikon komitatiivi
alokasmaisinensa
Komparatiivi
alokasmaisempi
Superlatiivi
alokasmaisin
Monikon akkusatiivi
alokasmaiset
Monikon akkusatiivi
alokasmaiseni
Monikon akkusatiivi
alokasmaisesi
Monikon akkusatiivi
alokasmaisemme
Monikon akkusatiivi
alokasmaisenne
Monikon akkusatiivi
alokasmaisensa
Akkusatiivi
alokasmaiseni
Akkusatiivi
alokasmaisesi
Akkusatiivi
alokasmaisemme
Akkusatiivi
alokasmaisenne
Akkusatiivi
alokasmaisensa
Luokat
Adjektiivit