| Käännös | |
|---|---|
| Substantiivit | |
| 1. | |
| 2. | |
| Monikko | lintukolerat | Genetiivi | lintukoleran |
| Monikon genetiivi | lintukoleroiden | Monikon genetiivi | lintukoleroitten |
| Partitiivi | lintukoleraa | Monikon partitiivi | lintukoleroita |
| Inessiivi | lintukolerassa | Monikon inessiivi | lintukoleroissa |
| Elatiivi | lintukolerasta | Monikon elatiivi | lintukoleroista |
| Illatiivi | lintukoleraan | Monikon illatiivi | lintukoleroihin |
| Adessiivi | lintukoleralla | Monikon adessiivi | lintukoleroilla |
| Ablatiivi | lintukoleralta | Monikon ablatiivi | lintukoleroilta |
| Allatiivi | lintukoleralle | Monikon allatiivi | lintukoleroille |
| Essiivi | lintukolerana | Monikon essiivi | lintukoleroina |
| Translatiivi | lintukoleraksi | Monikon translatiivi | lintukoleroiksi |
| Monikon instruktiivi | lintukoleroin | Abessiivi | lintukoleratta |
| Monikon abessiivi | lintukoleroitta | Monikon akkusatiivi | lintukolerat |