| Käännös | Konteksti | |
|---|---|---|
| Substantiivit | ||
| 1. | farmasia | |
| Monikko | hirudiinit | Genetiivi | hirudiinin |
| Monikon genetiivi | hirudiinien | Partitiivi | hirudiinia |
| Monikon partitiivi | hirudiineja | Inessiivi | hirudiinissa |
| Monikon inessiivi | hirudiineissa | Elatiivi | hirudiinista |
| Monikon elatiivi | hirudiineista | Illatiivi | hirudiiniin |
| Monikon illatiivi | hirudiineihin | Adessiivi | hirudiinilla |
| Monikon adessiivi | hirudiineilla | Ablatiivi | hirudiinilta |
| Monikon ablatiivi | hirudiineilta | Allatiivi | hirudiinille |
| Monikon allatiivi | hirudiineille | Essiivi | hirudiinina |
| Monikon essiivi | hirudiineina | Translatiivi | hirudiiniksi |
| Monikon translatiivi | hirudiineiksi | Monikon instruktiivi | hirudiinein |
| Abessiivi | hirudiinitta | Monikon abessiivi | hirudiineitta |
| Monikon akkusatiivi | hirudiinit |