| Käännös | Ääninäyte | |
|---|---|---|
| Substantiivit | ||
| 1. | ||
| Monikko | jauhiaiset | Genetiivi | jauhiaisen |
| Monikon genetiivi | jauhiaisten | Monikon genetiivi | jauhiaisien |
| Partitiivi | jauhiaista | Monikon partitiivi | jauhiaisia |
| Inessiivi | jauhiaisessa | Monikon inessiivi | jauhiaisissa |
| Elatiivi | jauhiaisesta | Monikon elatiivi | jauhiaisista |
| Illatiivi | jauhiaiseen | Monikon illatiivi | jauhiaisiin |
| Adessiivi | jauhiaisella | Monikon adessiivi | jauhiaisilla |
| Ablatiivi | jauhiaiselta | Monikon ablatiivi | jauhiaisilta |
| Allatiivi | jauhiaiselle | Monikon allatiivi | jauhiaisille |
| Essiivi | jauhiaisena | Monikon essiivi | jauhiaisina |
| Translatiivi | jauhiaiseksi | Monikon translatiivi | jauhiaisiksi |
| Monikon instruktiivi | jauhiaisin | Abessiivi | jauhiaisetta |
| Monikon abessiivi | jauhiaisitta | Monikon akkusatiivi | jauhiaiset |