Sanakirja
Tekoälykääntäjä

Käännöksiä ei löytynyt valitulle kohdekielelle.

Määritelmät

Verbi

  1. muuttua vakinaiseksi

Taivutusmuodot

Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin preesensvakinaistunYksikön toisen persoonan indikatiivin preesensvakinaistut
Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin preesensvakinaistuuMonikon ensimmäisen persoonan indikatiivin preesensvakinaistumme
Monikon toisen persoonan indikatiivin preesensvakinaistutteMonikon kolmannen persoonan indikatiivin preesensvakinaistuvat
Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfektivakinaistuinYksikön toisen persoonan indikatiivin imperfektivakinaistuit
Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin imperfektivakinaistuiMonikon ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfektivakinaistuimme
Monikon toisen persoonan indikatiivin imperfektivakinaistuitteMonikon kolmannen persoonan indikatiivin imperfektivakinaistuivat
Yksikön ensimmäisen persoonan konditionaalin preesensvakinaistuisinYksikön toisen persoonan konditionaalin preesensvakinaistuisit
Yksikön kolmannen persoonan konditionaalin preesensvakinaistuisiMonikon ensimmäisen persoonan konditionaalin preesensvakinaistuisimme
Monikon toisen persoonan konditionaalin preesensvakinaistuisitteMonikon kolmannen persoonan konditionaalin preesensvakinaistuisivat
Yksikön toisen persoonan imperatiivin preesensvakinaistuYksikön kolmannen persoonan imperatiivin preesensvakinaistukoon
Monikon ensimmäisen persoonan imperatiivin preesensvakinaistukaammeMonikon toisen persoonan imperatiivin preesensvakinaistukaa
Monikon kolmannen persoonan imperatiivin preesensvakinaistukootYksikön ensimmäisen persoonan potentiaalin preesensvakinaistunen
Yksikön toisen persoonan potentiaalin preesensvakinaistunetYksikön kolmannen persoonan potentiaalin preesensvakinaistunee
Monikon ensimmäisen persoonan potentiaalin preesensvakinaistunemmeMonikon toisen persoonan potentiaalin preesensvakinaistunette
Monikon kolmannen persoonan potentiaalin preesensvakinaistunevat