| Monikko | luusarkoomat | Genetiivi | luusarkooman |
| Monikon genetiivi | luusarkoomien | Partitiivi | luusarkoomaa |
| Monikon partitiivi | luusarkoomia | Inessiivi | luusarkoomassa |
| Monikon inessiivi | luusarkoomissa | Elatiivi | luusarkoomasta |
| Monikon elatiivi | luusarkoomista | Illatiivi | luusarkoomaan |
| Monikon illatiivi | luusarkoomiin | Adessiivi | luusarkoomalla |
| Monikon adessiivi | luusarkoomilla | Ablatiivi | luusarkoomalta |
| Monikon ablatiivi | luusarkoomilta | Allatiivi | luusarkoomalle |
| Monikon allatiivi | luusarkoomille | Essiivi | luusarkoomana |
| Monikon essiivi | luusarkoomina | Translatiivi | luusarkoomaksi |
| Monikon translatiivi | luusarkoomiksi | Monikon instruktiivi | luusarkoomin |
| Abessiivi | luusarkoomatta | Monikon abessiivi | luusarkoomitta |
| Monikon akkusatiivi | luusarkoomat |