| Käännös | |
|---|---|
| Substantiivit | |
| 1. | |
| 2. | |
| Monikko | lääketieteellistymiset | Genetiivi | lääketieteellistymisen |
| Monikon genetiivi | lääketieteellistymisten | Monikon genetiivi | lääketieteellistymisien |
| Partitiivi | lääketieteellistymistä | Monikon partitiivi | lääketieteellistymisiä |
| Inessiivi | lääketieteellistymisessä | Monikon inessiivi | lääketieteellistymisissä |
| Elatiivi | lääketieteellistymisestä | Monikon elatiivi | lääketieteellistymisistä |
| Illatiivi | lääketieteellistymiseen | Monikon illatiivi | lääketieteellistymisiin |
| Adessiivi | lääketieteellistymisellä | Monikon adessiivi | lääketieteellistymisillä |
| Ablatiivi | lääketieteellistymiseltä | Monikon ablatiivi | lääketieteellistymisiltä |
| Allatiivi | lääketieteellistymiselle | Monikon allatiivi | lääketieteellistymisille |
| Essiivi | lääketieteellistymisenä | Monikon essiivi | lääketieteellistymisinä |
| Translatiivi | lääketieteellistymiseksi | Monikon translatiivi | lääketieteellistymisiksi |
| Monikon instruktiivi | lääketieteellistymisin | Abessiivi | lääketieteellistymisettä |
| Monikon abessiivi | lääketieteellistymisittä | Monikon akkusatiivi | lääketieteellistymiset |