| Monikko | happoisuudet | Genetiivi | happoisuuden |
| Monikon genetiivi | happoisuuksien | Partitiivi | happoisuutta |
| Monikon partitiivi | happoisuuksia | Inessiivi | happoisuudessa |
| Monikon inessiivi | happoisuuksissa | Elatiivi | happoisuudesta |
| Monikon elatiivi | happoisuuksista | Illatiivi | happoisuuteen |
| Monikon illatiivi | happoisuuksiin | Adessiivi | happoisuudella |
| Monikon adessiivi | happoisuuksilla | Ablatiivi | happoisuudelta |
| Monikon ablatiivi | happoisuuksilta | Allatiivi | happoisuudelle |
| Monikon allatiivi | happoisuuksille | Essiivi | happoisuutena |
| Monikon essiivi | happoisuuksina | Translatiivi | happoisuudeksi |
| Monikon translatiivi | happoisuuksiksi | Monikon instruktiivi | happoisuuksin |
| Abessiivi | happoisuudetta | Monikon abessiivi | happoisuuksitta |
| Monikon akkusatiivi | happoisuudet |