| Monikko | maattojohdot | Genetiivi | maattojohdon |
| Monikon genetiivi | maattojohtojen | Partitiivi | maattojohtoa |
| Monikon partitiivi | maattojohtoja | Inessiivi | maattojohdossa |
| Monikon inessiivi | maattojohdoissa | Elatiivi | maattojohdosta |
| Monikon elatiivi | maattojohdoista | Illatiivi | maattojohtoon |
| Monikon illatiivi | maattojohtoihin | Adessiivi | maattojohdolla |
| Monikon adessiivi | maattojohdoilla | Ablatiivi | maattojohdolta |
| Monikon ablatiivi | maattojohdoilta | Allatiivi | maattojohdolle |
| Monikon allatiivi | maattojohdoille | Essiivi | maattojohtona |
| Monikon essiivi | maattojohtoina | Translatiivi | maattojohdoksi |
| Monikon translatiivi | maattojohdoiksi | Monikon instruktiivi | maattojohdoin |
| Abessiivi | maattojohdotta | Monikon abessiivi | maattojohdoitta |
| Monikon akkusatiivi | maattojohdot |