Käännöksiä ei löytynyt valitulle kohdekielelle.
| Monikko | kaarteiset | Monikko | kaarteiseni |
| Monikko | kaarteisesi | Monikko | kaarteisemme |
| Monikko | kaarteisenne | Monikko | kaarteisensa |
| Genetiivi | kaarteisen | Genetiivi | kaarteiseni |
| Genetiivi | kaarteisesi | Genetiivi | kaarteisemme |
| Genetiivi | kaarteisenne | Genetiivi | kaarteisensa |
| Monikon genetiivi | kaarteisten | Monikon genetiivi | kaarteisien |
| Monikon genetiivi | kaarteisteni | Monikon genetiivi | kaarteisieni |
| Monikon genetiivi | kaarteistesi | Monikon genetiivi | kaarteisiesi |
| Monikon genetiivi | kaarteistemme | Monikon genetiivi | kaarteisiemme |
| Monikon genetiivi | kaarteistenne | Monikon genetiivi | kaarteisienne |
| Monikon genetiivi | kaarteistensa | Monikon genetiivi | kaarteisiensa |
| Partitiivi | kaarteista | Partitiivi | kaarteistani |
| Partitiivi | kaarteistasi | Partitiivi | kaarteistamme |
| Partitiivi | kaarteistanne | Partitiivi | kaarteistaan |
| Partitiivi | kaarteistansa | Monikon partitiivi | kaarteisia |
| Monikon partitiivi | kaarteisiani | Monikon partitiivi | kaarteisiasi |
| Monikon partitiivi | kaarteisiamme | Monikon partitiivi | kaarteisianne |
| Monikon partitiivi | kaarteisiaan | Monikon partitiivi | kaarteisiansa |
| Inessiivi | kaarteisessa | Inessiivi | kaarteisessani |
| Inessiivi | kaarteisessasi | Inessiivi | kaarteisessamme |
| Inessiivi | kaarteisessanne | Inessiivi | kaarteisessaan |
| Inessiivi | kaarteisessansa | Monikon inessiivi | kaarteisissa |
| Monikon inessiivi | kaarteisissani | Monikon inessiivi | kaarteisissasi |
| Monikon inessiivi | kaarteisissamme | Monikon inessiivi | kaarteisissanne |
| Monikon inessiivi | kaarteisissaan | Monikon inessiivi | kaarteisissansa |
| Elatiivi | kaarteisesta | Elatiivi | kaarteisestani |
| Elatiivi | kaarteisestasi | Elatiivi | kaarteisestamme |
| Elatiivi | kaarteisestanne | Elatiivi | kaarteisestaan |
| Elatiivi | kaarteisestansa | Monikon elatiivi | kaarteisista |
| Monikon elatiivi | kaarteisistani | Monikon elatiivi | kaarteisistasi |
| Monikon elatiivi | kaarteisistamme | Monikon elatiivi | kaarteisistanne |
| Monikon elatiivi | kaarteisistaan | Monikon elatiivi | kaarteisistansa |
| Illatiivi | kaarteiseen | Illatiivi | kaarteiseeni |
| Illatiivi | kaarteiseesi | Illatiivi | kaarteiseemme |
| Illatiivi | kaarteiseenne | Illatiivi | kaarteiseensa |
| Monikon illatiivi | kaarteisiin | Monikon illatiivi | kaarteisiini |
| Monikon illatiivi | kaarteisiisi | Monikon illatiivi | kaarteisiimme |
| Monikon illatiivi | kaarteisiinne | Monikon illatiivi | kaarteisiinsa |
| Adessiivi | kaarteisella | Adessiivi | kaarteisellani |
| Adessiivi | kaarteisellasi | Adessiivi | kaarteisellamme |
| Adessiivi | kaarteisellanne | Adessiivi | kaarteisellaan |
| Adessiivi | kaarteisellansa | Monikon adessiivi | kaarteisilla |
| Monikon adessiivi | kaarteisillani | Monikon adessiivi | kaarteisillasi |
| Monikon adessiivi | kaarteisillamme | Monikon adessiivi | kaarteisillanne |
| Monikon adessiivi | kaarteisillaan | Monikon adessiivi | kaarteisillansa |
| Ablatiivi | kaarteiselta | Ablatiivi | kaarteiseltani |
| Ablatiivi | kaarteiseltasi | Ablatiivi | kaarteiseltamme |
| Ablatiivi | kaarteiseltanne | Ablatiivi | kaarteiseltaan |
| Ablatiivi | kaarteiseltansa | Monikon ablatiivi | kaarteisilta |
| Monikon ablatiivi | kaarteisiltani | Monikon ablatiivi | kaarteisiltasi |
| Monikon ablatiivi | kaarteisiltamme | Monikon ablatiivi | kaarteisiltanne |
| Monikon ablatiivi | kaarteisiltaan | Monikon ablatiivi | kaarteisiltansa |
| Allatiivi | kaarteiselle | Allatiivi | kaarteiselleni |
| Allatiivi | kaarteisellesi | Allatiivi | kaarteisellemme |
| Allatiivi | kaarteisellenne | Allatiivi | kaarteiselleen |
| Allatiivi | kaarteisellensa | Monikon allatiivi | kaarteisille |
| Monikon allatiivi | kaarteisilleni | Monikon allatiivi | kaarteisillesi |
| Monikon allatiivi | kaarteisillemme | Monikon allatiivi | kaarteisillenne |
| Monikon allatiivi | kaarteisilleen | Monikon allatiivi | kaarteisillensa |
| Essiivi | kaarteisena | Essiivi | kaarteisenani |
| Essiivi | kaarteisenasi | Essiivi | kaarteisenamme |
| Essiivi | kaarteisenanne | Essiivi | kaarteisenaan |
| Essiivi | kaarteisenansa | Monikon essiivi | kaarteisina |
| Monikon essiivi | kaarteisinani | Monikon essiivi | kaarteisinasi |
| Monikon essiivi | kaarteisinamme | Monikon essiivi | kaarteisinanne |
| Monikon essiivi | kaarteisinaan | Monikon essiivi | kaarteisinansa |
| Translatiivi | kaarteiseksi | Translatiivi | kaarteisekseni |
| Translatiivi | kaarteiseksesi | Translatiivi | kaarteiseksemme |
| Translatiivi | kaarteiseksenne | Translatiivi | kaarteisekseen |
| Translatiivi | kaarteiseksensa | Monikon translatiivi | kaarteisiksi |
| Monikon translatiivi | kaarteisikseni | Monikon translatiivi | kaarteisiksesi |
| Monikon translatiivi | kaarteisiksemme | Monikon translatiivi | kaarteisiksenne |
| Monikon translatiivi | kaarteisikseen | Monikon translatiivi | kaarteisiksensa |
| Monikon instruktiivi | kaarteisin | Abessiivi | kaarteisetta |
| Abessiivi | kaarteisettani | Abessiivi | kaarteisettasi |
| Abessiivi | kaarteisettamme | Abessiivi | kaarteisettanne |
| Abessiivi | kaarteisettaan | Abessiivi | kaarteisettansa |
| Monikon abessiivi | kaarteisitta | Monikon abessiivi | kaarteisittani |
| Monikon abessiivi | kaarteisittasi | Monikon abessiivi | kaarteisittamme |
| Monikon abessiivi | kaarteisittanne | Monikon abessiivi | kaarteisittaan |
| Monikon abessiivi | kaarteisittansa | Monikon komitatiivi | kaarteisine |
| Monikon komitatiivi | kaarteisineni | Monikon komitatiivi | kaarteisinesi |
| Monikon komitatiivi | kaarteisinemme | Monikon komitatiivi | kaarteisinenne |
| Monikon komitatiivi | kaarteisineen | Monikon komitatiivi | kaarteisinensa |
| Monikon akkusatiivi | kaarteiset | Monikon akkusatiivi | kaarteiseni |
| Monikon akkusatiivi | kaarteisesi | Monikon akkusatiivi | kaarteisemme |
| Monikon akkusatiivi | kaarteisenne | Monikon akkusatiivi | kaarteisensa |
| Akkusatiivi | kaarteiseni | Akkusatiivi | kaarteisesi |
| Akkusatiivi | kaarteisemme | Akkusatiivi | kaarteisenne |
| Akkusatiivi | kaarteisensa |