| Kieli | Käännökset |
|---|---|
| ruotsi | halvknäppare |
| Monikko | sepikät | Genetiivi | sepikän |
| Monikon genetiivi | sepiköiden | Monikon genetiivi | sepiköitten |
| Monikon genetiivi | sepikköjen | Partitiivi | sepikkää |
| Monikon partitiivi | sepiköitä | Monikon partitiivi | sepikköjä |
| Inessiivi | sepikässä | Monikon inessiivi | sepiköissä |
| Elatiivi | sepikästä | Monikon elatiivi | sepiköistä |
| Illatiivi | sepikkään | Monikon illatiivi | sepiköihin |
| Monikon illatiivi | sepikköihin | Adessiivi | sepikällä |
| Monikon adessiivi | sepiköillä | Ablatiivi | sepikältä |
| Monikon ablatiivi | sepiköiltä | Allatiivi | sepikälle |
| Monikon allatiivi | sepiköille | Essiivi | sepikkänä |
| Monikon essiivi | sepikköinä | Translatiivi | sepikäksi |
| Monikon translatiivi | sepiköiksi | Monikon instruktiivi | sepiköin |
| Abessiivi | sepikättä | Monikon abessiivi | sepiköittä |
| Monikon akkusatiivi | sepikät |