| Kieli | Käännökset |
|---|---|
| englanti | hay |
| espanja | heno |
| hollanti | hooi |
| italia | fieno |
| kreikka | ξηρό χόρτο |
| portugali | a feno |
| ranska | foin |
| saksa | heuartig |
| tanska | hø |
| Monikko | heinäiset | Monikko | heinäiseni |
| Monikko | heinäisesi | Monikko | heinäisemme |
| Monikko | heinäisenne | Monikko | heinäisensä |
| Genetiivi | heinäisen | Genetiivi | heinäiseni |
| Genetiivi | heinäisesi | Genetiivi | heinäisemme |
| Genetiivi | heinäisenne | Genetiivi | heinäisensä |
| Monikon genetiivi | heinäisten | Monikon genetiivi | heinäisien |
| Monikon genetiivi | heinäisteni | Monikon genetiivi | heinäisieni |
| Monikon genetiivi | heinäistesi | Monikon genetiivi | heinäisiesi |
| Monikon genetiivi | heinäistemme | Monikon genetiivi | heinäisiemme |
| Monikon genetiivi | heinäistenne | Monikon genetiivi | heinäisienne |
| Monikon genetiivi | heinäistensä | Monikon genetiivi | heinäisiensä |
| Partitiivi | heinäistä | Partitiivi | heinäistäni |
| Partitiivi | heinäistäsi | Partitiivi | heinäistämme |
| Partitiivi | heinäistänne | Partitiivi | heinäistään |
| Partitiivi | heinäistänsä | Monikon partitiivi | heinäisiä |
| Monikon partitiivi | heinäisiäni | Monikon partitiivi | heinäisiäsi |
| Monikon partitiivi | heinäisiämme | Monikon partitiivi | heinäisiänne |
| Monikon partitiivi | heinäisiään | Monikon partitiivi | heinäisiänsä |
| Inessiivi | heinäisessä | Inessiivi | heinäisessäni |
| Inessiivi | heinäisessäsi | Inessiivi | heinäisessämme |
| Inessiivi | heinäisessänne | Inessiivi | heinäisessään |
| Inessiivi | heinäisessänsä | Monikon inessiivi | heinäisissä |
| Monikon inessiivi | heinäisissäni | Monikon inessiivi | heinäisissäsi |
| Monikon inessiivi | heinäisissämme | Monikon inessiivi | heinäisissänne |
| Monikon inessiivi | heinäisissään | Monikon inessiivi | heinäisissänsä |
| Elatiivi | heinäisestä | Elatiivi | heinäisestäni |
| Elatiivi | heinäisestäsi | Elatiivi | heinäisestämme |
| Elatiivi | heinäisestänne | Elatiivi | heinäisestään |
| Elatiivi | heinäisestänsä | Monikon elatiivi | heinäisistä |
| Monikon elatiivi | heinäisistäni | Monikon elatiivi | heinäisistäsi |
| Monikon elatiivi | heinäisistämme | Monikon elatiivi | heinäisistänne |
| Monikon elatiivi | heinäisistään | Monikon elatiivi | heinäisistänsä |
| Illatiivi | heinäiseen | Illatiivi | heinäiseeni |
| Illatiivi | heinäiseesi | Illatiivi | heinäiseemme |
| Illatiivi | heinäiseenne | Illatiivi | heinäiseensä |
| Monikon illatiivi | heinäisiin | Monikon illatiivi | heinäisiini |
| Monikon illatiivi | heinäisiisi | Monikon illatiivi | heinäisiimme |
| Monikon illatiivi | heinäisiinne | Monikon illatiivi | heinäisiinsä |
| Adessiivi | heinäisellä | Adessiivi | heinäiselläni |
| Adessiivi | heinäiselläsi | Adessiivi | heinäisellämme |
| Adessiivi | heinäisellänne | Adessiivi | heinäisellään |
| Adessiivi | heinäisellänsä | Monikon adessiivi | heinäisillä |
| Monikon adessiivi | heinäisilläni | Monikon adessiivi | heinäisilläsi |
| Monikon adessiivi | heinäisillämme | Monikon adessiivi | heinäisillänne |
| Monikon adessiivi | heinäisillään | Monikon adessiivi | heinäisillänsä |
| Ablatiivi | heinäiseltä | Ablatiivi | heinäiseltäni |
| Ablatiivi | heinäiseltäsi | Ablatiivi | heinäiseltämme |
| Ablatiivi | heinäiseltänne | Ablatiivi | heinäiseltään |
| Ablatiivi | heinäiseltänsä | Monikon ablatiivi | heinäisiltä |
| Monikon ablatiivi | heinäisiltäni | Monikon ablatiivi | heinäisiltäsi |
| Monikon ablatiivi | heinäisiltämme | Monikon ablatiivi | heinäisiltänne |
| Monikon ablatiivi | heinäisiltään | Monikon ablatiivi | heinäisiltänsä |
| Allatiivi | heinäiselle | Allatiivi | heinäiselleni |
| Allatiivi | heinäisellesi | Allatiivi | heinäisellemme |
| Allatiivi | heinäisellenne | Allatiivi | heinäiselleen |
| Allatiivi | heinäisellensä | Monikon allatiivi | heinäisille |
| Monikon allatiivi | heinäisilleni | Monikon allatiivi | heinäisillesi |
| Monikon allatiivi | heinäisillemme | Monikon allatiivi | heinäisillenne |
| Monikon allatiivi | heinäisilleen | Monikon allatiivi | heinäisillensä |
| Essiivi | heinäisenä | Essiivi | heinäisenäni |
| Essiivi | heinäisenäsi | Essiivi | heinäisenämme |
| Essiivi | heinäisenänne | Essiivi | heinäisenään |
| Essiivi | heinäisenänsä | Monikon essiivi | heinäisinä |
| Monikon essiivi | heinäisinäni | Monikon essiivi | heinäisinäsi |
| Monikon essiivi | heinäisinämme | Monikon essiivi | heinäisinänne |
| Monikon essiivi | heinäisinään | Monikon essiivi | heinäisinänsä |
| Translatiivi | heinäiseksi | Translatiivi | heinäisekseni |
| Translatiivi | heinäiseksesi | Translatiivi | heinäiseksemme |
| Translatiivi | heinäiseksenne | Translatiivi | heinäisekseen |
| Translatiivi | heinäiseksensä | Monikon translatiivi | heinäisiksi |
| Monikon translatiivi | heinäisikseni | Monikon translatiivi | heinäisiksesi |
| Monikon translatiivi | heinäisiksemme | Monikon translatiivi | heinäisiksenne |
| Monikon translatiivi | heinäisikseen | Monikon translatiivi | heinäisiksensä |
| Monikon instruktiivi | heinäisin | Abessiivi | heinäisettä |
| Abessiivi | heinäisettäni | Abessiivi | heinäisettäsi |
| Abessiivi | heinäisettämme | Abessiivi | heinäisettänne |
| Abessiivi | heinäisettään | Abessiivi | heinäisettänsä |
| Monikon abessiivi | heinäisittä | Monikon abessiivi | heinäisittäni |
| Monikon abessiivi | heinäisittäsi | Monikon abessiivi | heinäisittämme |
| Monikon abessiivi | heinäisittänne | Monikon abessiivi | heinäisittään |
| Monikon abessiivi | heinäisittänsä | Monikon komitatiivi | heinäisine |
| Monikon komitatiivi | heinäisineni | Monikon komitatiivi | heinäisinesi |
| Monikon komitatiivi | heinäisinemme | Monikon komitatiivi | heinäisinenne |
| Monikon komitatiivi | heinäisineen | Monikon komitatiivi | heinäisinensä |
| Monikon akkusatiivi | heinäiset | Monikon akkusatiivi | heinäiseni |
| Monikon akkusatiivi | heinäisesi | Monikon akkusatiivi | heinäisemme |
| Monikon akkusatiivi | heinäisenne | Monikon akkusatiivi | heinäisensä |
| Akkusatiivi | heinäiseni | Akkusatiivi | heinäisesi |
| Akkusatiivi | heinäisemme | Akkusatiivi | heinäisenne |
| Akkusatiivi | heinäisensä |