| Käännös | |
|---|---|
| Substantiivit | |
| 1. | |
| Monikko | antropoidit | Genetiivi | antropoidin |
| Monikon genetiivi | antropoidien | Partitiivi | antropoidia |
| Monikon partitiivi | antropoideja | Inessiivi | antropoidissa |
| Monikon inessiivi | antropoideissa | Elatiivi | antropoidista |
| Monikon elatiivi | antropoideista | Illatiivi | antropoidiin |
| Monikon illatiivi | antropoideihin | Adessiivi | antropoidilla |
| Monikon adessiivi | antropoideilla | Ablatiivi | antropoidilta |
| Monikon ablatiivi | antropoideilta | Allatiivi | antropoidille |
| Monikon allatiivi | antropoideille | Essiivi | antropoidina |
| Monikon essiivi | antropoideina | Translatiivi | antropoidiksi |
| Monikon translatiivi | antropoideiksi | Monikon instruktiivi | antropoidein |
| Abessiivi | antropoiditta | Monikon abessiivi | antropoideitta |
| Monikon akkusatiivi | antropoidit |