| Käännös | Konteksti | Ääninäyte | |
|---|---|---|---|
| Substantiivit | |||
| 1. | ohjelmointi | ||
| Monikko | tyyppimuunnokset | Genetiivi | tyyppimuunnoksen |
| Monikon genetiivi | tyyppimuunnosten | Monikon genetiivi | tyyppimuunnoksien |
| Partitiivi | tyyppimuunnosta | Monikon partitiivi | tyyppimuunnoksia |
| Inessiivi | tyyppimuunnoksessa | Monikon inessiivi | tyyppimuunnoksissa |
| Elatiivi | tyyppimuunnoksesta | Monikon elatiivi | tyyppimuunnoksista |
| Illatiivi | tyyppimuunnokseen | Monikon illatiivi | tyyppimuunnoksiin |
| Adessiivi | tyyppimuunnoksella | Monikon adessiivi | tyyppimuunnoksilla |
| Ablatiivi | tyyppimuunnokselta | Monikon ablatiivi | tyyppimuunnoksilta |
| Allatiivi | tyyppimuunnokselle | Monikon allatiivi | tyyppimuunnoksille |
| Essiivi | tyyppimuunnoksena | Monikon essiivi | tyyppimuunnoksina |
| Translatiivi | tyyppimuunnokseksi | Monikon translatiivi | tyyppimuunnoksiksi |
| Monikon instruktiivi | tyyppimuunnoksin | Abessiivi | tyyppimuunnoksetta |
| Monikon abessiivi | tyyppimuunnoksitta | Monikon akkusatiivi | tyyppimuunnokset |