| Käännös | |
|---|---|
| Substantiivit | |
| 1. | |
| Monikko | väriskaalat | Genetiivi | väriskaalan |
| Monikon genetiivi | väriskaalojen | Partitiivi | väriskaalaa |
| Monikon partitiivi | väriskaaloja | Inessiivi | väriskaalassa |
| Monikon inessiivi | väriskaaloissa | Elatiivi | väriskaalasta |
| Monikon elatiivi | väriskaaloista | Illatiivi | väriskaalaan |
| Monikon illatiivi | väriskaaloihin | Adessiivi | väriskaalalla |
| Monikon adessiivi | väriskaaloilla | Ablatiivi | väriskaalalta |
| Monikon ablatiivi | väriskaaloilta | Allatiivi | väriskaalalle |
| Monikon allatiivi | väriskaaloille | Essiivi | väriskaalana |
| Monikon essiivi | väriskaaloina | Translatiivi | väriskaalaksi |
| Monikon translatiivi | väriskaaloiksi | Monikon instruktiivi | väriskaaloin |
| Abessiivi | väriskaalatta | Monikon abessiivi | väriskaaloitta |
| Monikon akkusatiivi | väriskaalat |