Sanakirja
Tekoälykääntäjä

Käännöksiä ei löytynyt valitulle kohdekielelle.

Määritelmät

Adjektiivi

  1. sonnan peittämä tai tahrima

Taivutusmuodot

MonikkosontaisetMonikkosontaiseni
MonikkosontaisesiMonikkosontaisemme
MonikkosontaisenneMonikkosontaisensa
GenetiivisontaisenGenetiivisontaiseni
GenetiivisontaisesiGenetiivisontaisemme
GenetiivisontaisenneGenetiivisontaisensa
Monikon genetiivisontaistenMonikon genetiivisontaisien
Monikon genetiivisontaisteniMonikon genetiivisontaisieni
Monikon genetiivisontaistesiMonikon genetiivisontaisiesi
Monikon genetiivisontaistemmeMonikon genetiivisontaisiemme
Monikon genetiivisontaistenneMonikon genetiivisontaisienne
Monikon genetiivisontaistensaMonikon genetiivisontaisiensa
PartitiivisontaistaPartitiivisontaistani
PartitiivisontaistasiPartitiivisontaistamme
PartitiivisontaistannePartitiivisontaistaan
PartitiivisontaistansaMonikon partitiivisontaisia
Monikon partitiivisontaisianiMonikon partitiivisontaisiasi
Monikon partitiivisontaisiammeMonikon partitiivisontaisianne
Monikon partitiivisontaisiaanMonikon partitiivisontaisiansa
InessiivisontaisessaInessiivisontaisessani
InessiivisontaisessasiInessiivisontaisessamme
InessiivisontaisessanneInessiivisontaisessaan
InessiivisontaisessansaMonikon inessiivisontaisissa
Monikon inessiivisontaisissaniMonikon inessiivisontaisissasi
Monikon inessiivisontaisissammeMonikon inessiivisontaisissanne
Monikon inessiivisontaisissaanMonikon inessiivisontaisissansa
ElatiivisontaisestaElatiivisontaisestani
ElatiivisontaisestasiElatiivisontaisestamme
ElatiivisontaisestanneElatiivisontaisestaan
ElatiivisontaisestansaMonikon elatiivisontaisista
Monikon elatiivisontaisistaniMonikon elatiivisontaisistasi
Monikon elatiivisontaisistammeMonikon elatiivisontaisistanne
Monikon elatiivisontaisistaanMonikon elatiivisontaisistansa
IllatiivisontaiseenIllatiivisontaiseeni
IllatiivisontaiseesiIllatiivisontaiseemme
IllatiivisontaiseenneIllatiivisontaiseensa
Monikon illatiivisontaisiinMonikon illatiivisontaisiini
Monikon illatiivisontaisiisiMonikon illatiivisontaisiimme
Monikon illatiivisontaisiinneMonikon illatiivisontaisiinsa
AdessiivisontaisellaAdessiivisontaisellani
AdessiivisontaisellasiAdessiivisontaisellamme
AdessiivisontaisellanneAdessiivisontaisellaan
AdessiivisontaisellansaMonikon adessiivisontaisilla
Monikon adessiivisontaisillaniMonikon adessiivisontaisillasi
Monikon adessiivisontaisillammeMonikon adessiivisontaisillanne
Monikon adessiivisontaisillaanMonikon adessiivisontaisillansa
AblatiivisontaiseltaAblatiivisontaiseltani
AblatiivisontaiseltasiAblatiivisontaiseltamme
AblatiivisontaiseltanneAblatiivisontaiseltaan
AblatiivisontaiseltansaMonikon ablatiivisontaisilta
Monikon ablatiivisontaisiltaniMonikon ablatiivisontaisiltasi
Monikon ablatiivisontaisiltammeMonikon ablatiivisontaisiltanne
Monikon ablatiivisontaisiltaanMonikon ablatiivisontaisiltansa
AllatiivisontaiselleAllatiivisontaiselleni
AllatiivisontaisellesiAllatiivisontaisellemme
AllatiivisontaisellenneAllatiivisontaiselleen
AllatiivisontaisellensaMonikon allatiivisontaisille
Monikon allatiivisontaisilleniMonikon allatiivisontaisillesi
Monikon allatiivisontaisillemmeMonikon allatiivisontaisillenne
Monikon allatiivisontaisilleenMonikon allatiivisontaisillensa
EssiivisontaisenaEssiivisontaisenani
EssiivisontaisenasiEssiivisontaisenamme
EssiivisontaisenanneEssiivisontaisenaan
EssiivisontaisenansaMonikon essiivisontaisina
Monikon essiivisontaisinaniMonikon essiivisontaisinasi
Monikon essiivisontaisinammeMonikon essiivisontaisinanne
Monikon essiivisontaisinaanMonikon essiivisontaisinansa
TranslatiivisontaiseksiTranslatiivisontaisekseni
TranslatiivisontaiseksesiTranslatiivisontaiseksemme
TranslatiivisontaiseksenneTranslatiivisontaisekseen
TranslatiivisontaiseksensaMonikon translatiivisontaisiksi
Monikon translatiivisontaisikseniMonikon translatiivisontaisiksesi
Monikon translatiivisontaisiksemmeMonikon translatiivisontaisiksenne
Monikon translatiivisontaisikseenMonikon translatiivisontaisiksensa
Monikon instruktiivisontaisinAbessiivisontaisetta
AbessiivisontaisettaniAbessiivisontaisettasi
AbessiivisontaisettammeAbessiivisontaisettanne
AbessiivisontaisettaanAbessiivisontaisettansa
Monikon abessiivisontaisittaMonikon abessiivisontaisittani
Monikon abessiivisontaisittasiMonikon abessiivisontaisittamme
Monikon abessiivisontaisittanneMonikon abessiivisontaisittaan
Monikon abessiivisontaisittansaMonikon komitatiivisontaisine
Monikon komitatiivisontaisineniMonikon komitatiivisontaisinesi
Monikon komitatiivisontaisinemmeMonikon komitatiivisontaisinenne
Monikon komitatiivisontaisineenMonikon komitatiivisontaisinensa
Monikon akkusatiivisontaisetMonikon akkusatiivisontaiseni
Monikon akkusatiivisontaisesiMonikon akkusatiivisontaisemme
Monikon akkusatiivisontaisenneMonikon akkusatiivisontaisensa
AkkusatiivisontaiseniAkkusatiivisontaisesi
AkkusatiivisontaisemmeAkkusatiivisontaisenne
Akkusatiivisontaisensa