| Monikko | lattianhoitokoneet | Genetiivi | lattianhoitokoneen |
| Monikon genetiivi | lattianhoitokoneiden | Monikon genetiivi | lattianhoitokoneitten |
| Partitiivi | lattianhoitokonetta | Monikon partitiivi | lattianhoitokoneita |
| Inessiivi | lattianhoitokoneessa | Monikon inessiivi | lattianhoitokoneissa |
| Elatiivi | lattianhoitokoneesta | Monikon elatiivi | lattianhoitokoneista |
| Illatiivi | lattianhoitokoneeseen | Monikon illatiivi | lattianhoitokoneisiin |
| Monikon illatiivi | lattianhoitokoneihin | Adessiivi | lattianhoitokoneella |
| Monikon adessiivi | lattianhoitokoneilla | Ablatiivi | lattianhoitokoneelta |
| Monikon ablatiivi | lattianhoitokoneilta | Allatiivi | lattianhoitokoneelle |
| Monikon allatiivi | lattianhoitokoneille | Essiivi | lattianhoitokoneena |
| Monikon essiivi | lattianhoitokoneina | Translatiivi | lattianhoitokoneeksi |
| Monikon translatiivi | lattianhoitokoneiksi | Monikon instruktiivi | lattianhoitokonein |
| Abessiivi | lattianhoitokoneetta | Monikon abessiivi | lattianhoitokoneitta |
| Monikon akkusatiivi | lattianhoitokoneet |