| Käännös | Ääninäyte | |
|---|---|---|
| Adjektiivit | ||
| 1. | ||
| 2. | ||
| 3. | ||
| 4. | ||
| 5. | ||
| 6. | ||
| 7. | ||
| Muut/tuntemattomat | ||
| 8. | ||
| Monikko | lumoavat | Monikko | lumoavani |
| Monikko | lumoavasi | Monikko | lumoavamme |
| Monikko | lumoavanne | Monikko | lumoavansa |
| Genetiivi | lumoavan | Genetiivi | lumoavani |
| Genetiivi | lumoavasi | Genetiivi | lumoavamme |
| Genetiivi | lumoavanne | Genetiivi | lumoavansa |
| Monikon genetiivi | lumoavien | Monikon genetiivi | lumoavieni |
| Monikon genetiivi | lumoaviesi | Monikon genetiivi | lumoaviemme |
| Monikon genetiivi | lumoavienne | Monikon genetiivi | lumoaviensa |
| Partitiivi | lumoavaa | Partitiivi | lumoavaani |
| Partitiivi | lumoavaasi | Partitiivi | lumoavaamme |
| Partitiivi | lumoavaanne | Partitiivi | lumoavaansa |
| Monikon partitiivi | lumoavia | Monikon partitiivi | lumoaviani |
| Monikon partitiivi | lumoaviasi | Monikon partitiivi | lumoaviamme |
| Monikon partitiivi | lumoavianne | Monikon partitiivi | lumoaviaan |
| Monikon partitiivi | lumoaviansa | Inessiivi | lumoavassa |
| Inessiivi | lumoavassani | Inessiivi | lumoavassasi |
| Inessiivi | lumoavassamme | Inessiivi | lumoavassanne |
| Inessiivi | lumoavassaan | Inessiivi | lumoavassansa |
| Monikon inessiivi | lumoavissa | Monikon inessiivi | lumoavissani |
| Monikon inessiivi | lumoavissasi | Monikon inessiivi | lumoavissamme |
| Monikon inessiivi | lumoavissanne | Monikon inessiivi | lumoavissaan |
| Monikon inessiivi | lumoavissansa | Elatiivi | lumoavasta |
| Elatiivi | lumoavastani | Elatiivi | lumoavastasi |
| Elatiivi | lumoavastamme | Elatiivi | lumoavastanne |
| Elatiivi | lumoavastaan | Elatiivi | lumoavastansa |
| Monikon elatiivi | lumoavista | Monikon elatiivi | lumoavistani |
| Monikon elatiivi | lumoavistasi | Monikon elatiivi | lumoavistamme |
| Monikon elatiivi | lumoavistanne | Monikon elatiivi | lumoavistaan |
| Monikon elatiivi | lumoavistansa | Illatiivi | lumoavaan |
| Illatiivi | lumoavaani | Illatiivi | lumoavaasi |
| Illatiivi | lumoavaamme | Illatiivi | lumoavaanne |
| Illatiivi | lumoavaansa | Monikon illatiivi | lumoaviin |
| Monikon illatiivi | lumoaviini | Monikon illatiivi | lumoaviisi |
| Monikon illatiivi | lumoaviimme | Monikon illatiivi | lumoaviinne |
| Monikon illatiivi | lumoaviinsa | Adessiivi | lumoavalla |
| Adessiivi | lumoavallani | Adessiivi | lumoavallasi |
| Adessiivi | lumoavallamme | Adessiivi | lumoavallanne |
| Adessiivi | lumoavallaan | Adessiivi | lumoavallansa |
| Monikon adessiivi | lumoavilla | Monikon adessiivi | lumoavillani |
| Monikon adessiivi | lumoavillasi | Monikon adessiivi | lumoavillamme |
| Monikon adessiivi | lumoavillanne | Monikon adessiivi | lumoavillaan |
| Monikon adessiivi | lumoavillansa | Ablatiivi | lumoavalta |
| Ablatiivi | lumoavaltani | Ablatiivi | lumoavaltasi |
| Ablatiivi | lumoavaltamme | Ablatiivi | lumoavaltanne |
| Ablatiivi | lumoavaltaan | Ablatiivi | lumoavaltansa |
| Monikon ablatiivi | lumoavilta | Monikon ablatiivi | lumoaviltani |
| Monikon ablatiivi | lumoaviltasi | Monikon ablatiivi | lumoaviltamme |
| Monikon ablatiivi | lumoaviltanne | Monikon ablatiivi | lumoaviltaan |
| Monikon ablatiivi | lumoaviltansa | Allatiivi | lumoavalle |
| Allatiivi | lumoavalleni | Allatiivi | lumoavallesi |
| Allatiivi | lumoavallemme | Allatiivi | lumoavallenne |
| Allatiivi | lumoavalleen | Allatiivi | lumoavallensa |
| Monikon allatiivi | lumoaville | Monikon allatiivi | lumoavilleni |
| Monikon allatiivi | lumoavillesi | Monikon allatiivi | lumoavillemme |
| Monikon allatiivi | lumoavillenne | Monikon allatiivi | lumoavilleen |
| Monikon allatiivi | lumoavillensa | Essiivi | lumoavana |
| Essiivi | lumoavanani | Essiivi | lumoavanasi |
| Essiivi | lumoavanamme | Essiivi | lumoavananne |
| Essiivi | lumoavanaan | Essiivi | lumoavanansa |
| Monikon essiivi | lumoavina | Monikon essiivi | lumoavinani |
| Monikon essiivi | lumoavinasi | Monikon essiivi | lumoavinamme |
| Monikon essiivi | lumoavinanne | Monikon essiivi | lumoavinaan |
| Monikon essiivi | lumoavinansa | Translatiivi | lumoavaksi |
| Translatiivi | lumoavakseni | Translatiivi | lumoavaksesi |
| Translatiivi | lumoavaksemme | Translatiivi | lumoavaksenne |
| Translatiivi | lumoavakseen | Translatiivi | lumoavaksensa |
| Monikon translatiivi | lumoaviksi | Monikon translatiivi | lumoavikseni |
| Monikon translatiivi | lumoaviksesi | Monikon translatiivi | lumoaviksemme |
| Monikon translatiivi | lumoaviksenne | Monikon translatiivi | lumoavikseen |
| Monikon translatiivi | lumoaviksensa | Monikon instruktiivi | lumoavin |
| Abessiivi | lumoavatta | Abessiivi | lumoavattani |
| Abessiivi | lumoavattasi | Abessiivi | lumoavattamme |
| Abessiivi | lumoavattanne | Abessiivi | lumoavattaan |
| Abessiivi | lumoavattansa | Monikon abessiivi | lumoavitta |
| Monikon abessiivi | lumoavittani | Monikon abessiivi | lumoavittasi |
| Monikon abessiivi | lumoavittamme | Monikon abessiivi | lumoavittanne |
| Monikon abessiivi | lumoavittaan | Monikon abessiivi | lumoavittansa |
| Monikon komitatiivi | lumoavine | Monikon komitatiivi | lumoavineni |
| Monikon komitatiivi | lumoavinesi | Monikon komitatiivi | lumoavinemme |
| Monikon komitatiivi | lumoavinenne | Monikon komitatiivi | lumoavineen |
| Monikon komitatiivi | lumoavinensa | Monikon akkusatiivi | lumoavat |
| Monikon akkusatiivi | lumoavani | Monikon akkusatiivi | lumoavasi |
| Monikon akkusatiivi | lumoavamme | Monikon akkusatiivi | lumoavanne |
| Monikon akkusatiivi | lumoavansa | Akkusatiivi | lumoavani |
| Akkusatiivi | lumoavasi | Akkusatiivi | lumoavamme |
| Akkusatiivi | lumoavanne | Akkusatiivi | lumoavansa |