| Käännös | Konteksti | |
|---|---|---|
| Substantiivit | ||
| 1. | puhekieli | |
| Monikko | vaksit | Genetiivi | vaksin |
| Monikon genetiivi | vaksien | Partitiivi | vaksia |
| Monikon partitiivi | vakseja | Inessiivi | vaksissa |
| Monikon inessiivi | vakseissa | Elatiivi | vaksista |
| Monikon elatiivi | vakseista | Illatiivi | vaksiin |
| Monikon illatiivi | vakseihin | Adessiivi | vaksilla |
| Monikon adessiivi | vakseilla | Ablatiivi | vaksilta |
| Monikon ablatiivi | vakseilta | Allatiivi | vaksille |
| Monikon allatiivi | vakseille | Essiivi | vaksina |
| Monikon essiivi | vakseina | Translatiivi | vaksiksi |
| Monikon translatiivi | vakseiksi | Monikon instruktiivi | vaksein |
| Abessiivi | vaksitta | Monikon abessiivi | vakseitta |
| Monikon akkusatiivi | vaksit |